To może być przełom ws. strajku nauczycieli! Zapadła decyzja

0
Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz
Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz

Strajk nauczycieli trwa dziewiąty dzień. Dziś zapadła jednak decyzja, która może doprowadzić do przełomu ws. protestu pedagogów.

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. Jego rozpoczęcie związane jest z faktem, iż rząd nadal nie dogadał się z ZNP oraz FZZ ws. podwyżek dla nauczycieli. Porozumienie podpisała jedynie oświatowa „Solidarność”.

Anna Zalewska, minister edukacji w rządzie PiS, twierdzi, że na ten moment rząd nie ma pieniędzy na wyższe podwyżki dla nauczycieli. Ci oczekuję z kolei, iż przedstawiciele polskich władz przedstawią im nową propozycję.

Na ten moment nie wiadomo, czy tak się stanie. W tunelu pojawiło się jednak światełko, że strajk nauczycieli może dobiec końca.

Strajk nauczycieli. Będzie przełom?

Strajk nauczycieli może dobiec końca? To możliwe. Informują o tym przedstawiciele ZNP, którzy dziś na swoim Twitterze podali oficjalną informację. Ta wlała nową nadzieję zarówno w serca nauczycieli, jak i uczniów, którzy już w maju będą pisać matury.

Co znalazło się we wpisie opublikowanym przez ZNP w serwisie Twitter? Przedstawiciele związku podali, iż w czwartek wznowione zostaną rozmowy pomiędzy ZNP i FZZ a rządem.

– PILNE: Na nasz wniosek – @ZNP_ZG – zostało zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wracamy do stołu rozmów w czwartek, 18 kwietnia o godz. 10.00 Chcemy rozmawiać wcześniej, bo strajk trwa tu i teraz! – napisano na profilu ZNP.

ZOBACZ:
Nauczyciele się wściekną. Zalewska zabrała głos ws. ich podwyżek

Na propozycję ZNP przystała strona rządowa. Głos zabrał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, który przyznał, że polskie władze zawsze są gotowe do dialogu.

Swoje stanowisko przedstawił też szef ZNP, Sławomir Broniarz. Przyznał on, iż cieszy się, że rozmowy zostaną wznowione. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż rząd przedstawi nowe propozycje dla nauczycieli. Broniarz powiedział, że w sytuacji, gdy władze znów będą chciały przeforsować porozumienie, które wcześniej podpisała Solidarność, trudno będzie negocjować.

Broniarz przypomniał też, że ZNP chciałoby, aby w rozmowach uczestniczył negocjator. Jego zdaniem jego obecność mogłaby pomóc w osiągnięciu porozumienia pomiędzy stronami. Mówi się, iż funkcję negocjatora miałby pełnić Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.