Rosjanie nie lubią Polaków? Krychowiak i Rybus powiedzieli, jaka jest prawda

Czy Rosjanie nie lubią Polaków - odpowiadają Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus
Czy Rosjanie nie lubią Polaków - odpowiadają Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus

To prawda, że Rosjanie nie lubią Polaków? Taka teoria jest bardzo popularna w naszym kraju. Podobnie jak na wschodzie, gdzie panuje przekonanie, że wszyscy Polacy są wrogo nastawieni do Rosjan. Jak to wygląda naprawdę? Opowiadają polscy piłkarze grający w lidze rosyjskiej – Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus.

Nie ulega wątpliwości, że znaczny procent Polaków nie przepada za nacją rosyjską. Animozje historyczne, złe skojarzenia, stereotypy – to wszystko robi swoje. Działa to rzecz jasna w obie strony – podobne czynniki decydują o sympatiach i antypatiach.

Rzadko mamy okazje się przekonać, jaka jest prawda o stosunkach Polaków z Rosjanami (abstrahując od polityki). Mimo, że czasy komunizmu i zimnej wojny już dawno za nami, to między szeroko rozumianym wschodem a zachodem wciąż istnieją poważne podziały. Dlatego rzadko bywamy w Rosji, a Rosjanie niezbyt często odwiedzają Polskę.

Są jednak ludzie, którzy żyją i pracują w kraju rządzonym przez Władimira Putina. Są to m.in. reprezentanci Polski w piłce nożnej. Grzegorz Krychowiak i Macier Rybus wspólnie występują w drużynie Lokomotiwu Moskwa.

ZOBACZ:
Strajk nauczycieli. Koniec nadziei, potwierdziło się najgorsze

Dla internetowej telewizji Polskiego Związku Piłki Nożnej komentowali popularne w Polsce fakty i mity dotyczące Rosji. Wśród nich nie mogło zabraknąć – jak się później okazało – mitu na temat niechęci Rosjan do osób pochodzących z Polski.

Rosjanie nie lubią Polaków? Odpowiadają Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus

Czy nasi rodacy spotkali się w Rosji z gorszym traktowaniem w związku ze swoją narodowością? O to zapytano ich na kanale PZPN (Łączy nas piłka).

– Ja nigdy. Ja nigdy się nie spotkałem – odparł natychmiast Maciej Rybus, który już od 7 lat występuje w lidze rosyjskiej. – Nie wydaje mi się, że Rosjanie nie lubią Polaków – mówił wyraźnie zaskoczony takim pytaniem Rybus.

ZOBACZ:
Polski piłkarz oskarżony o gwałt. Właśnie wydał oświadczenie

Wtórował mu klubowy kolega z moskiewskiego Lokomotiwu, Grzegorz Krychowiak. On z kolei do Rosji przeniósł się w lipcu 2018 r. – Zawsze dobrze wypowiadają się o Polakach. „Polska, Słowianie, nasi bracia” – jest dokładnie tak – potwierdzał Krychowiak.

Możemy zatem z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że w Rosji sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce. Czyli: pewne środowiska Polaków nie znoszą, innym jesteśmy obojętni, a jeszcze inne darzą nas sympatią w związku z etnicznym pokrewieństwem.