Znany aktor zabrał głos ws. ustawy 447. Szybko tego pożałował

Donald Trump podpisał kontrowersyjną ustawę 447, która umożliwia amerykańskiemu Departamentowi Stanu wspieranie organizacji ubiegających się o odszkodowania za tzw. mienie bezspadkowe. Głos w sprawie zabrał Jarosław Jakimowicz, który szybko tego pożałował.

Przepisy nakładają na Departament Stanu obowiązek sprawdzenia, m.in. w jaki sposób poszczególne kraje wywiązały się z obowiązku zwrotu mienia żydowskiego. Podobną ustawę uchwalił Senat, która nakazuje przyjrzeć się realizacji Deklaracji Terezińskiej. Jak czytamy na portalu wprost.pl, dokument ten stanowił niezobowiązujące wezwanie do zajęcia się sprawą roszczeń i restytucji mienia ofiar Holokaustu.

Przeciwko nowym przepisom protestowała Polonia. Przedstawiciele środowisk obawiają się, że ustawa otworzy drogę do domagania się 65-330 mld dolarów restytucji. To z kolei może oznaczać szantażowanie Polski.

Polonia Amerykańska uważa, że ustawa jest sprzeczna z normami prawa międzynarodowego. Może również doprowadzić do dyskryminacji.

Jakimowicz o ustawie 447. Fala hejtu

Jarosław Jakimowicz postanowił zabrać głos ws. amerykańskiej ustawy 447. Niedługo później został okrzyknięty antysemitą. „W ciągu godziny dostałem ok. 300 postów z groźbami i obelgami” – napisał aktor.

„Poland not Polin” – grafikę z takim napisem zamieścił na swoim profilu na Facebooku Jarosław Jakimowicz. Aktor wyjaśnił, że jest ona wyrazem sprzeciwu wobec amerykańskiej ustawy 447, która przyznaje Departamentowi Stanu prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu, a także – co najważniejsze – udzielenia im pomocy w odzyskaniu żydowskich majątków bezspadkowych.

Wielu fanów aktora wyraziło wdzięczność, że postanowił wypowiedzieć się w tak ważnej sprawie. Jak się okazuje, nie wszyscy podzielają taką opinię. W kolejnym wpisie Jakimowicz napisał, że w ciągu godziny otrzymał ok. 300 postów z groźbami i obelgami. Oskarżono go również o antysemityzm.

Ziemkiewicz nie wytrzymał! Powiedział, co myśli o polskim rządzie

„TO JAKIŚ ABSURD! CO SIĘ DZIEJE W MOIM KRAJU?? CZUJĘ SIĘ PATRIOTĄ I JESTEM PRZECIWNIKIEM AMERYKAŃSKIEJ USTAWY 447,KTÓRA JEST NACISKIEM, ZMUSZANIEM POLSKI DO ROZLICZANIA SIĘ ZA HOLOCAUST /MAMY PŁACIĆ ZA NIEMCÓW?!/ DAŁEM TEGO WYRAZ NA FB. NIE NAPISAŁEM SŁOWA O ŻYDACH I DO ŻYDÓW. PRZEŻYŁEM SKOMASOWANY ATAK NA SWÓJ PROFIL I W CIĄGU GODZINY DOSTAŁEM OK 300 POSTÓW Z GROZBAMI I OBELGAMI” – napisał oburzony aktor.

Magdalena
Kobieta, która żadnego tematu się nie boi. Angażuje się społecznie, od kilku lat uprawia dziennikarstwo na wielu polach. Napisz do autorki: magdalena.derucka@otopress.pl