Władimir Putin na audiencji u papieża Franciszka

Władimir Putin na audiencji u papieża Franciszka
Władimir Putin na audiencji u papieża Franciszka Źródło: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO/POOL

W czwartek 4 lipca prezydent Rosji, Władimir Putin, spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. To już jego trzecia audiencja od wyboru kardynała Bergoglio na tron Piotrowy.

Ze względu na realizację swojej polityki zagranicznej Rosja jest często negatywnie postrzegana przez opinię publiczną. Wygląda na to, że nie wpływa to jednak na częste spotkania prezydenta Rosji z głowami innych państw. Dziś, po raz trzeci w ciągu swojego niemal 6-letniego pontyfikatu, spotkał się z nim papież Franciszek.

Tak jak w poprzednich latach, Władimir Putin spóźnił się na audiencję blisko godzinę. Na czas przejazdu 30-samochodowej kolumny prezydenckiej oraz samej audiencji w stolicy Włoch wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa.

ZOBACZ!
Co wyprawia papież Franciszek? Kolejne ataki na św. Jana Pawła II!

Centrum Rzymu ogłoszono „strefą zero”. Łącznie 50 ulic wyłączono z ruchu. Zostały zakazane manifestacje, przestrzeń powietrzną na monitorowały drony, a wszelkie rozmowy telefoniczne na tym terenie były kontrolowane. Podobne działania podjęto w samym Watykanie. Zamknięto plac świętego Piotra, a także prowadząca do niego główna ulica via Della Conciliazione.

Jeszcze przed samą audiencją wiele mówiło się o tematach, jakie papież Franciszek może poruszyć w rozmowie z prezydentem Rosji. Jak wiadomo, od początku swojego pontyfikatu papież ma nadzieje na odwiedzenie Rosji z wizytą pasterską. Niestety, wygląda na to, że taka podróż nie była omawiana w czasie dzisiejszego spotkania. Najpewniej w najbliższym czasie wciąż nie będzie ona możliwa ze względu na negatywne nastawienie Cerkwi i patriarchy Cyryla.

O czym Władimir Putin rozmawiał z papieżem?

Audiencję podzielono na dwie części, z których pierwsza trwała 55 minut. W tym czasie papież Franciszek i Władimir Putin rozmawiali za zamkniętymi drzwiami w bibliotece papieskiej jedynie w obecności tłumaczy. Według komentatorów, najprawdopodobniej poruszył z Putinem takie kwestie jak zbrojna obecność Rosji na Bliskim Wschodzie oraz jej poparcie dla niedemokratycznych rządów reżimu prezydenta Maduro w Wenezueli.

ZOBACZ!
Wojciech Cejrowski zakpił z wysokiego sądu. Zrobił to na sali rozpraw

Do spotkania doszło w przeddzień papieskiej narady na temat sytuacji na Ukrainie. Franciszkowie bez wątpienia zależało więc by, żeby poruszyć tę kwestię za zamkniętymi drzwiami.

Po pierwszej części audiencji do biblioteki papieskiej wpuszczono dziennikarzy. Prezydent Rosji oficjalnie podziękował papieżowi za poświęcony mu czas oraz za bardzo treściwą i interesującą przemowę.

ZOBACZ!
Katastrofa smoleńska. Mało znane nagranie dostępne w internecie

Głowy obu państw wręczyły sobie nawzajem prezenty. Prezydent Rosji przekazał Franciszkowi album z czarno-białymi fotografiami oraz płytę DVD z filmem „Grzech” o Michale Aniele reżyserii Andrieja Konczałowskiego. Autor filmu mieszkał we Włoszech i jest jednym z najsłynniejszych Rosyjskich reżyserów. Jak powiedział Putin, Konczałowski sam dał mu ten film i prosił, przekazać Franciszkowi, by ten obejrzał go jeśli tylko znajdzie chwilę czasu.

Papież wręczył natomiast Putinowi akwarelę przedstawiającą plac Świętego Piotra i bazylikę, aby ten „nie zapomniał o Rzymie”. Podarował mu również książeczkę z orędziem na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju oraz dokument o braterstwie między ludźmi podpisany w lutym w Abu Zabi.

W czasie swojej wizyty we Włoszech prezydent Rosji ma spotkać się również z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Zaplanowano również spotkanie Putina z przyjaźnie nastawionym względem Rosji rządem Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który dąży do zniesienia sankcji nałożonych na nią po aneksji Krymu.

Przed wyjazdem z Rzymu Putin ma się również spotkać ze swoim wieloletnim przyjacielem – byłym premierem Włoch, Silvio Berlusconim.

źródło: tvn24, WP, TVP