Bursztynowa Komnata nadal poszukiwana. Znamy nowe tropy!

0

Bursztynowa Komnata nadal rozpala setki poszukiwaczy i miliony miłośników historii i sztuki. Zaginęła pod koniec drugiej wojny światowej i do tej pory nie została odnaleziona. Szukają ją kolejne pokolenia badaczy, a wiele tropów prowadzi do Polski.

To prawdopodobnie najcenniejsze dzieło sztuki utracone podczas II wojny światowej. Do dziś trwają jej poszukiwania, a wiele tropów prowadzi do Polski. Ostatnio na Mazurach odkryto tajemniczy właz. Czy to tam schowana została Bursztynowa Komnata?

Niestety, gdy otwarto właz okazało się, że nie tam wielkiego skarbu. Wszyscy poszukiwacze mogli poczuć wielkie rozczarowanie. Trwało ono jednak tylko chwile, bo szybko okazało się, że są kolejne tropy. Ten najbardziej poważne prowadzą na Dolny Śląsk.

ZOBACZ:
Wojciech Cejrowski pośmiewiskiem. Te słowa cytuje już cały internet

Cała historia rozpoczyna się na początku XVIII wieku. Dokładnie w 1701 roku król Prus, Fryderyk I zlecił wykonanie bursztynowego gabinetu. Powstawał przez kilka lat, ale jego pomysłodawca długo się nim nie cieszył.

Syn Fryderyka I, Fryderyk Wilhelm niezainteresowany sztuką bursztyniarską postanowił przekazać gabinet w prezencie. Otrzymał go Car Rosji, Piotr I. Bursztynowa Komnata swój ostateczny wygląd uzyskała pod nadzorem słynnego architekta Rastrelli w 1770 roku.

Bursztynowa Komnata ukryta na Dolnym Śląsku?

Przez niemal dwa wieki była klejnotem rodowym carskiej, a następnie bolszewickiej Rosji. Tak było aż do 1942. Wtedy Niemcy po uprzednim zajęciu Carskiego Sioła (tam znajdowała się Bursztynowa Komnata) rozmontowali ja i wywieźli do Królewca.

ZOBACZ:
Bursztynowa Komnata odnaleziona w Polsce?! Patrzy cały świat

W kwietniu 1945 Rosjanie zajęli Królewiec. Walki o miasto trwały prawie trzy miesiące. Ponieważ były bardzo zażarte, w momencie jego zdobycia, miasto było pełne ruin. W ruinie był również Zamek, gdzie wystawiana była Bursztynowa Komnata. W środku nie było po niej śladu.

Od tego czasu trwają poszukiwania. Trwają 74 lata, ale nikomu nie udało jej się jeszcze odnaleźć. Wiele bardzo poważnych tropów prowadzi jednak do Polski. Dlatego badacze reagują niezwykle żywo na każdy, nawet najmniejszy strzęp informacji. Gdzie może być Bursztynowa Komnata?

Wiele tropów prowadzi na Dolny Śląsk. Dlatego, że przez kilka wieków były to ziemie niemieckie. Aż do ostatnich dni wojny Niemcy nie przypuszczali, że trafią one w granice Polski. Dlatego mogli tam schować Bursztynową Komnatę, by po zakończeniu działań wojennych, spokojnie ją wydobyć.

Najpoważniejsze z nich prowadzą do Zamku Książ w Wałbrzychu. Wielokrotnie prowadzone tam były badania archeologiczne, ale niczego nie znaleziono. Poszukiwacze nie tracą jednak nadziei. Bursztynowa Komnata nadal pozostaje wielkim, ale nieodkrytym skarbem.

  1. „Pytanie na śniadanie” na pierwszym miejscu! Co dalej z „DDTVN”?
  2. Wojciech Cejrowski zakpił z wysokiego sądu. Zrobił to na sali rozpraw
  3. Szczupła Magda Gessler! Restauratorka zdradza, jak to zrobiła
  4. Dawid Janczyk pijany pod sklepem. Oto jak tłumaczy się piłkarz