Portret Młodzieńca. Gdzie jest najcenniejszy polski obraz?

0

Portret Młodzieńca Rafaela to jedno z najcenniejszych dzieł, jakie zaginęły na terenach Polski w trakcie II wojny światowej. Ostatni ślad prowadzi na Dolny Śląsk, gdzie zostało przeniesione przez Niemców wraz z innymi dziełami sztuki przed postępującą Armią Czerwoną.

Gdzie jest teraz? Czy przetrwał wojnę? Te pytania mnożą się od kiedy zakończyły się działania wojenne, czyli od 1945 roku. To od wtedy poszukiwany jest obraz Portret Młodzieńca. Szybko się nie skończą, ponieważ to najcenniejszy obraz polskich zbiorów.

W budynku Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie wisi oryginalna rama. W niej jest już tylko reprodukcja obrazu pędzla Rafaela Santi. Od ponad 70 lat obraz ten budzi emocje wśród poszukiwaczy skarbów. Jest symbolem zagrabionych dzieł sztuki w czasie wojny.

ZOBACZ:
Bursztynowa Komnata odnaleziona w Polsce?! Patrzy cały świat

Obraz zaginął gdzieś pomiędzy Dolnym Śląskiem a Bawarią. Właśnie tam, ponieważ ewakuował go Hans Frank, który uciekał z Krakowa właśnie tą drogą. To on przez ponad 5 lat był Generalnym Gubernatorem ziem polskich pod okupacją niemieckich.

Był wielkim miłośnikiem dział sztuki. Dlatego postanowił dla siebie zachować tzw. „wielką trójkę” z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W jej skład wchodził Portret Młodzieńca, a także Dama z łasiczką oraz Miłosierny Samarytanin Rembrandta.

Portret Młodzieńca nadal poszukiwany

Wiele śladów zaginionego obrazu wiedzie na Dolny Śląsk. Są również dokumenty, które to potwierdzają. Warto też zaznaczyć, że najcenniejsze dzieła sztuki eskortowało wojsko.

ZOBACZ:
Wojciech Cejrowski pośmiewiskiem. Te słowa cytuje już cały internet

Dlatego udało się ustalić chociaż to, że Portret Młodzieńca trafił do Sichowa. To niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku. Tam miał być widziany w zniszczonym dziś pałacyku. Wówczas reprezentacyjnej rezydencji.

Od tego momentu ślad po nim zaginął. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że jeszcze kiedyś się odnajdzie. Historia zna wiele takich przypadków. Oby i tym razem szczęście uśmiechnęło się do naszego kraju. Powrót obrazu do Krakowa to marzenie wielu Polaków.

Ponieważ odnalezienie obrazu Portret Młodzieńca byłoby wspaniałym wydarzeniem. Dlatego warto mieć nadzieję. Z pewnością mają ją niestrudzeni poszukiwacze. Oby tylko w tych poszukiwaniach sprzyjało im szczęście.