Ryszard Riedel byłby w szoku! Hiszpan pięknie zaśpiewał jego przebój

0
Ryszard Riedel
Ryszard Riedel

Ryszard Riedel przyszedł na świat 7 września 1956 roku w Chorzowie, zmarł również w Chorzowie 30 lipca 1994 roku. Był polskim wokalistą i autorem tekstów do utworów grupy Dżem, wieloletnim frontmanem tejże grupy.

30 lipca minęło 25 lat od śmierci Ryszarda Riedla, niezapomnianego wokalisty grupy Dżem. Zmarł w wieku 38 lat, ale jego nieśmiertelne utwory przetrwały. Na zawsze weszły do kanonu polskiej muzyki. Od czasu do czasu ktoś również próbuje się z nimi zmierzyć, nagrywając swoje własne interpretacje.

Na uwagę zasługuje, oprócz niezwykłego głosu Riedla, warstwa tekstowa piosenek, odznaczająca się intymnością i prawdą o życiu. Niejednokrotnie autobiograficzna, o czym też chciał Ryszard Riedel śpiewać.

ZOBACZ:
Anna Przybylska chciała to zrobić przed śmiercią. Niestety, nie zdążyła

Ryszard Riedel określony został przez prestiżowy amerykański magazyn Rolling Stone jako ostatni hippis naszych czasów. Prowadzony przez niego tryb życia naznaczony był między innymi przez narkotyki.

Ponieważ zdominowały one jego życie, dochodziło do wielu spięć między nim a zespołem. Pierwsze kontakty z narkotykami szacowane są na koniec lat 70. Prowadził życie outsidera, często opuszczał próby nagrań i nie przychodził na własne koncerty.

Hiszpan śpiewa „Wehikuł czasu”

Ryszard Riedel zapadał w pamięci ludzi dzięki wielkim przebojom, które pisał i śpiewał. Jednym z największych hitów jego autorstwa był „Wehikuł czasu”.

ZOBACZ:
Sławomir Szmal wraca do wielkiego sportu. Umowa podpisana!

Był to piąty singiel Dżemu z albumu „Najemnik” i został wydany w 1989 roku. Tekst napisał Ryszard Riedel. Jest on również wykonawcą piosenki. Muzykę skomponował Adam Otręba.

Utwór znalazł się w 1998 roku na 25. miejscu na Liście Przebojów Programu Trzeciego oraz w 2012 roku na 16. miejscu na Polskim Topie Wszech Czasów.

Teraz ten utwór postanowił zaśpiewać piłkarz ręczny. Julen Aguinagalde z PGE VIVE Kielce, przy akompaniamencie nowego kolegi klubowego Doruka Pehlivana, wykonał hit zespołu Dżem, „Wehikuł czasu”. Dlatego film przygotowany przez mistrzów Polski podbija internet.

W 25. rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem, gracze PGE VIVE Kielce w centrum Kielc wykonali bodaj najbardziej znany utwór kultowej grupy.

Film można obejrzeć na kanale VIVE w portalu Youtube. Dlatego zachęcamy do słuchania i oglądania!

  1. „Taniec z gwiazdami”: Wiemy z kim zatańczy Ola Kot
  2. Robert Lewandowski znowu to zrobił. Jego szefowie nie wytrzymali!
  3. Nie do wiary! Takim autem jeździ bankrut Michał Wiśniewski
  4. Nosowska szczerze o Polakach. Te słowa zapamiętamy na lata
  5. Biedronka ma kłopoty, składane są masowe pozwy! Lidl zaciera ręce
  6. Zobacz, jak naprawdę wygląda mieszkanie Kiepskich! Tego nie pokażą w telewizji