Wielki rozłam na prawicy. Powstała nowa partia na prawo od PiS!

0
Wielki rozłam na prawicy. Powstała nowa partia na prawo od PiS - Skuteczni. Wśród nich Konfederacja, Korwin, Ruch Narodowy - byli działacze.
Wielki rozłam na prawicy. Powstała nowa partia na prawo od PiS - Skuteczni. Wśród nich Konfederacja, Korwin, Ruch Narodowy - byli działacze.

Na polskiej prawicy robi się gorąco za sprawą wydarzeń ostatnich dni. Jak się okazuje, Konfederacja założona przez sojusz m.in. Wolności i Ruchu Narodowego to nie będzie jedyna partia na prawo od PiSu. Wykruszył się z jej struktur bowiem jeden z jej liderów – Piotr Liroy Marzec. Ten dziś ogłosił start nowej formacji – Skuteczni.

Przed poprzednimi wyborami do Parlamentu Europejskiego często mogliśmy słyszeć o wielkim zjednoczeniu polskiej prawicy. Mowa oczywiście o Konfederacji. Ugrupowanie to łączyło środowisko Korwina, Ruchu Narodowego, Liroya, Brauna oraz antyaborcyjnej Kaji Godek.

Wyżej wspomniana ,,koalicja” raczej o sukcesie wyborczym mówić nie może, bowiem w wyborach europarlamentarnych zdobyła 4,55 proc. i nie wprowadziła ani jednego europosła do Brukseli. Liderzy Konfederacji jednak zapewniali, że jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłe wybory – do polskiego parlamentu. A te polska prawica uważa przecież za najważniejsze.

Zjednoczenie jednak nie takie proste – Liroy i Skuteczni

Dziś jednak coraz dalej polskiej prawicy do ,,zjednoczenia”. Z Konfederacji bowiem odeszła już Kaja Godek oraz Piotr Liroy Marzec. Ten drugi jednak może stanowić poważne zagrożenie dla sojuszu KORWiN-y i Ruchu Narodowego. Raper-poseł ogłosił dziś powstanie nowego ugrupowania – Skuteczni.

Jak dowiadujemy się z powołanej dziś konferencji prasowej, Skuteczni mają zamiar wystartować na poziomie centralnym w najbliższych wyborach parlamentarnych. Te odbędą się 13 października. Jak zapewnia sam lider, organizacja ma zamiar zmienić polską scenę polityczną. Słyszymy nawet z ust członków takie przewidywania, że nowe ugrupowanie liczy na wygranie wyborów.

Choć takie domysły są mało prawdopodobne, bardzo możliwy jest jednak inny scenariusz – rozbicie głosów polskiej prawicy. Bowiem elektorat, który reprezentuje Liroy pokrywa się z tym, o który nadal walczy Konfederacja. Jaki może być skutek takiego rozbicia? Brak silnej, prawicowej reprezentacji w polskim sejmie.

A ten scenariusz nie jest niemożliwy, a wręcz przeciwnie. Jak możemy przeczytać w oficjalnych wpisach na profilu Skutecznych, do nowej formacji na wybory dołączyli byli członkowie Kukiz’15, Konfederacji a także partii Kierowców. Spora część nazwisk jeszcze kilka miesięcy temu pracowała na rzecz sojuszu Korwina i Winnickiego.

Skuteczni Liroy - dołączają członkowie takich formacji jak Konfederacja, Kukiz'15, Korwin czy Ruch Narodowy
Skuteczni Liroy – dołączają członkowie takich formacji jak Konfederacja, Kukiz’15, Korwin czy Ruch Narodowy