Biedronka świętuje, jest ostateczna decyzja ws. Tesco w Polsce

0
Biedronka i Tesco

Tesco to sieć hipermarketów, która w ostatnich latach cienko przędzie na polskim rynku. Dyskonty takie jak Biedronka czy Lidl (szczególnie ten pierwszy) dosłownie wykańczają brytyjskiego potentata. Głośno jest w ostatnim czasie o masowych zwolnieniach, jakich wciąż dokonują Brytyjczycy.

Miłośnicy robienia zakupów w Tesco nie będą zachwyceni. Potwierdza się bowiem czarny scenariusz, który media opisywały już w 2015 roku. Sieć rodem z Wielkiej Brytanii, która na polskim rynku jest obecna od 1995 roku, zniknie z naszego kraju?

Ręce zacierać mogą głównie przedstawiciele portugalskiej spółki Jeronimo Martins (właściciele sieci Biedronka). Bo już nie tylko wyprzedzają poważnego gracza we wszelkich rankingach, ale – wszystko na to wskazuje – dosłownie eliminują go z działalności w krajuna Wisłą. Teraz Portugalczykom pozostało „dociśnięcie” niemieckiego Lidla. A co z Tesco? I czy naprawdę nie ma nadziei na lepsze jutro?

Tesco zawitało do Polski w roku 1995, dokonując zakupu sklepów trzech sieci: Minor, Madex i Savia. Były one zlokalizowanych w okręgu bielskim i wałbrzyskim. Dzięki tej transakcji Tesco miało możliwość poznania specyfiki polskiego rynku i zdobycia doświadczenia, aby móc rozwijać sieć wielkopowierzchniowych sklepów.

Biedronka triumfuje, złe wieści dla fanów brytyjskiej sieci

Niestety, jest ona dosłownie iluzoryczna. Eksperci przewidywali już cztery lata temu, że likwidowanie kolejnych sklepów Tesco w Polsce zwiastuje rychłą wyprowadzkę brytyjskich inwestorów z naszego kraju. Pracownicy sieci protestowali już wtedy. Jednakże teraz cięcia będą tak drastyczne, że wybuchła wśród nich – nie bójmy się tego słowa – panika.

Nawet związki zawodowe nie dały rady – Tesco jednak zwolni ponad 2 tysiące osób. Pracownicy objęci zwolnieni grupowymi otrzymają dodatek w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. I prawdopodobnie właśnie za ten „gest” wieloletni pracownicy sieci zapamiętają pracodawcę z Wielkiej Brytanii. Niewykluczone, że większość z nich – jak na ironię – znajdzie zatrudnienie właśnie w dyskontach sieci Biedronka.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o niewiarygodnych promocjach przygotowanych przez sieć, Tesco dosłownie wyprzedawało towar. Wówczas zaznaczaliśmy, że może to być oznaka tego, iż Tesco w Polsce już wkrótce nie będzie. Dzisiejsza decyzja o pozbyciu się ogromnego procentu pracowników zdaje się tylko potwierdzać, że historia tej sieci w naszym kraju dobiega końca.

W portalach branżowych niemal dosłownie pisze się, że to właśnie dziś potwierdził się czarny scenariusz. I faktycznie, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Tesco znika z Polski. Zresztą sami przedstawiciele brytyjskiego giganta nie zaprzeczają, iż jest to prawda. Jednocześnie nie przyznają wprost, że za kilka lat już ich w Polsce nie będzie.

źródło: OTOPRESS.pl, WP Finanse