Nieoficjalnie: znamy termin zniesienia wiz do USA

Wizy do USA - Mike Pence i Andrzej Duda
Wizy do USA - Mike Pence i Andrzej Duda

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej po Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy przyleciał wiceprezydenta USA Mike Pence. Jest to pierwsza dyplomatyczna wizyta wiceprezydenta USA w naszym kraju. Mike Pence przyleciał na obchody wybuchu II Wojny Światowej w zastępstwie Donalda Trumpa. Ponadto tematem dzisiejszego spotkania prezydenta Dudy i wiceprezydenta Pence była również kwestia zniesienia wiz. 

Podczas uroczystości wiceprezydent Stanów Zjednoczonych przemawiał do tłumu zgromadzonego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Przed Pence’em przemawiali kolejno prezydenci Polski i Niemiec – Andrzej Duda oraz Frank-Walter Steinmeier. Słowa wiceprezydenta mocno zapadną w pamięć. „Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii. Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał – powiedział polityk.

Mike Pence wiele razy podczas swojego przemówienia odwoływał się do bohaterstwa i siły Polaków. Ciągle podkreślał jak ważne jest upamiętnienia tamtych dni i pamięć o tych co walczyli. Wiceprezydent USA zwrócił się też bezpośrednio do Polaków. Polityk podziękował  w imieniu Amerykanów w tym również 10 milionowej rzeczy Amerykanów Polskiego pochodzenia.

Mike Pence; przemówienie w Polsce

W przemówieniu Mike Pence wiele razy została podkreślona jedność i chęć współpracy z Polską. Ponadto zwracał uwagę, że zarówno Ameryka jak i Polska opowiadają się ciągle za wspólna obroną. Akcentował, „abyśmy nawoływali naszych sojuszników, do tego aby wypełniali zobowiązania, które nawzajem sobie złożyliśmy. Stąd też zarówno Amerykanie i Polacy wiedzą, że mocny sojusz wolnych, suwerennych i niezależnych krajów jest najlepszą formą obrony naszych swobód i naszych interesów. Dzisiaj i zawsze” – powiedział polityk cytując za TVN24.

Dziś podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, panowie dyskutowali nad przyszłością i planami obu państw w zakresie współpracy wojskowej i energetyce. Wiceprezydent Mike Pence wyraźnie powiedział, że prace powoli zbliżają się do końca. Już niebawem Polska powinna uzyskać od USA status kraju bezwizowego. Mike Pence podkreślał podczas rozmowy, że pod koniec miesiąca zostaną zebrane wszystkie informacje dotyczących wiz i będzie można nominować Polskę do programu Visa Waiver. 

To może oznaczać tylko jedno. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że już od nowego roku polecimy do USA bez potrzeby wyrabiania wizy.