Ibufen Forte, dlaczego wycofano z aptek syrop dla dzieci?

Syrop Ibufen Forte – sprawdź, czy posiadasz ten produkt w domowej apteczce. Seria popularnego leku dla dzieci została wycofana ze sprzedaży. Decyzję taką podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Lek Ibufen Forte to syrop dla dzieci. Stosuje się go przede wszystkim w zwalczaniu bólu, gorączki, czy w stanach zapalanych organizmu. Z półek aptek została wycofana seria leku produkowanego przez Medana Pharmę, która wchodzi w skład popularnej grupy Polhparma.

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczy tylko produktu o smaku truskawkowym 200 mg/5 ml o serii numer 031118. Data ważności na opakowaniu to listopad 2020 roku. Warto zatem byś zapoznał/a się, czy na twojej półce nie leży wspomniana partia leku.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny swoją decyzję uzasadnia przekroczeniem parametru zawartości ibuprofenu w wyżej wymienionej serii Ibufen Forte. Inspektorat uspokaja także, że przekroczenie nie stanowi ryzyka przedawkowania dla pacjentów, a w tym wypadku dzieci. Nie mamy zatem z pewnością powodu do paniki, jeżeli zdążyliśmy zażyć lub podaliśmy lek dziecku przed ogłoszeniem jego wycofania.

Instytucja uspokaja również pacjentów, że lek wycofany z aptek został tylko w jednej serii (o numerze 031118), a pozostałe opakowania Ibufen Forte dostępne na rynku farmaceutycznym spełniają z pewnością wszelkie wymogi specyfikacji. Informacji takich portalowi tvn24.bis.pl udzieliła Magdalena Rzeszotalska. Pełni ona funkcję dyrektora do spraw komunikacji korporacyjnej i CSR Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

źródło: tvn24.bis.pl

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.