I

III wojna światowa?! Cała sala zamarła po tych słowach Putina

III wojna światowa?! Cała sala zamarła po tych słowach Putina

III wojna światowa jeszcze nigdy nie wydawała się być tak realna. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak tragiczny dla naszej cywilizacji byłby to scenariusz. Powinniśmy zatem robić wszystko, by zapobiec konfliktowi. Władimir Putin nie tonuje jednak nastrojów. Stąd obawy są uzasadnione. Przedstawiamy analizę sytuacji i niepokojących słów rosyjskiego przywódcy.

Fraza III wojna światowa coraz częściej pojawia się w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie. W Polsce obawialiśmy się, że to na naszych wschodnich granicach może zaiskrzyć. Punkt zapalny znalazł się jednak na Bliskim Wschodzie, gdzie Turcy posunęli się do ostateczności i zaatakowali na terytorium Syrii. Tam o wpływy walczą największe mocarstwa, co nie napawa optymizmem.

Fakt, iż wszystko dzieje się stosunkowo daleko od naszego państwa nie może uśpić naszej czujności. Znamienne słowa wypowiedział bowiem Władimir Putin. Prezydent Rosji znów pogroził – i to całkiem poważnie – sojusznikom zrzeszonym w NATO. A przecież Polska jest jednym z najbardziej lojalnych wobec Stanów Zjednoczonych członków sojuszu. Czy faktycznie grozi nam III wojna światowa? Niestety sytuacja coraz bardziej się komplikuje.

Putin, choć wielokrotnie zaznaczał, iż bardzo zależy mu na pokoju, zapowiedział kolejne odpowiedzi na zbrojne działania Amerykanów. Tradycyjnie swoje zapowiedzi i planowane działania uzasadnił tym, że to Zachód stanowi zagrożenia dla Rosji, a ta tylko odpowie w adekwatny sposób. Dodatkowo, co ma dziś szczególny wydźwięk, Władimir Putin kazał kilka dni temu przedłużyć współpracę militarną z reżimem w Wenezueli. Co powiedział podczas spotkania przywódców WNP, poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw?

Grozi nam III wojna światowa?

„Skierowałem do przywódców wielu krajów przesłanie w sprawie pocisków średniego zasięgu” – oświadczył w Aszchabadzie (Turkmenistan) Władimir Putin. „Mówiliśmy o tym, że nie zamierzamy rozmieszczać rakiet średniego zasięgu, jeśli się one u nas pojawią, a teraz oczywiście będziemy nad tym pracować, ponieważ u Amerykanów już się one pojawiły” – oświadczył.

Władze Moskwy nie kryją złości w obliczu rozmieszczenia rakiet średniego i pośredniego zasięgu w regionie Azji. „Jest jasne, kto jest w tym wypadku celem numer jeden. Nie cieszy nas to, ponieważ również nas to dotyczy” – oznajmił. Choć większość Polaków puka się w czoło, gdy widzi informacje o możliwym wybuchu III wojny światowej, to coraz bardziej cenieni komentatorzy nie wykluczają takiej opcji.

Znany i ceniony w środowisku wojskowym generał – Waldemar Skrzypczak – jest realistą. Jak stwierdza, Polska nie może zbytnio liczyć na wsparcie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu ewentualnego konfliktu zbrojnego na naszym terytorium. „Początek wojny to byłaby katastrofa, bo nie jesteśmy do niej zupełnie przygotowani” – mówi wprost Waldemar Skrzypczak, generał broni w stanie spoczynku cytowany przez se.pl

Z kolei znany w Rosji politolog, Władimir Pantin, stwierdził z całym przekonaniem, że III wojna światowa wybuchnie. Ba! Podał nawet przybliżony termin. Konflikt miałby się rozpocząć wtedy, gdy końca dobiegnie kadencja Władimira Putina.

A Putin? Nadal grozi palcem Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom. Prezydent Rosji ostrzegł na konferencji w Turkmenistanie, że Rosja podejmie kroki w odpowiedzi, gdy USA – jak to ujął – „zmilitaryzują Kosmos”. „Sam fakt rozmieszczenia jakichś systemów bojowych w kosmicznej przestrzeni okołoziemskiej jest nadzwyczaj niebezpieczny i jeszcze gorszy niż pociski średniego zasięgu w Europie” – zastrzegł. Przyrzekł, że „Rosja dość szybko osiągnie takie same kompetencje”.

  1. Eksperci: przed nami III wojna światowa. Putin naprawdę to zrobił!
  2. Putin zszokował Rosjan: „Bierzcie przykład z Polaków”
  3. Lech Wałęsa dostanie szału. Chcą mu odebrać wielkie wyróżnienie!
  4. PiS ma kłopoty. Cejrowski ujawnił wszystko przed wyborami
  5. Rosjanie nie lubią Polaków? Krychowiak i Rybus powiedzieli, jaka jest prawda

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ