Biedronka ma kłopoty. Ceny mogą znacząco wzrosnąć!

0
Biedronka podwyżka cen, kara dla Biedronki?

Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy, że sieci marketów Biedronka oraz Lidl niemalże zawładnęły polskim rynkiem dyskontów. Tymczasem rysuje się czarny scenariusz dla Jeronimo Martins. Czy dojdzie do skutku kara dla Biedronki? Coraz głośniej mówi się o tym, że jeśli tak, to wówczas szykuje się podwyżka cen.

Biedronka posiada w Polsce ponad 2900 sklepów. Portugalski gigant zatrudnia w naszym kraju blisko 70 tysięcy pracowników. Wrażenie robią też obroty dyskontu. Rzecznik prasowy sieci poinformował, że Biedronka obsługuje dziennie ponad 4 miliony polskich klientów, co przekłada się rocznie na 1,3 miliarda transakcji! To więcej niż chociażby Lidl, czy inne dyskonty znane w naszym kraju.

Biedronka promocje, ceny. Czy Polacy oberwą po portfelach?

Docierają do nas niepokojące informacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Biedronka jest zagrożona gigantyczną karą, którą sięgnąć może nawet 5 miliardów złotych! To 10% rocznego obrotu sieci Jeronimo Martins. Z całą pewnością z kary dla Biedronki ucieszyłyby się inne dyskonty, jak Lidl, czy Netto. W kuluarach mówi się, że już po cichu zacierają ręce na dotychczasowych klientów Biedronki.

ZOBACZ:
Zbliżają się Ferie 2020. Oto promocje na wakacje zimowe

Może tak się stać w przypadku, gdy portugalski gigant rzeczywiście zostanie ukarany. Wówczas sieć mogłaby poszukać środków na karę w podniesieniu cen.

Skąd taka kara dla Biedronki?

Wszystko z powodu kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wykazała ona nieprawidłowości w marketach portugalskiej sieci. W dużym skrócie chodzi o to, że ceny produktów, znajdujące się na półkach, różniły się od tych, nabijanych na kasie.

Na stronie Urzędu możemy przeczytać oficjalny komunikat w tejże sprawie: „Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska (JMP). Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka”.

Prezes wymienionej instytucji potwierdził, że do UOKiK zgłosiło się mnóstwo konsumentów z całej Polski, przedstawiając ów praktyki stosowane w marketach Biedronki. Inspekcja Handlowa otrzymała łącznie ponad 230 skarg na ten proceder!

ZOBACZ:
Wojewódzki gejem? Jego przyjaciel zdradził prawdę

Wobec powyższego UOKiK mówi wprost, że wskutek nieprawidłowości kara dla Biedronki może wynieść 10% rocznego obrotu! W zeszłym roku wartość sprzedaży sieci Biedronka wyniosła około 50 miliardów złotych, co może przełożyć się na karę w granicach 5 miliardów złotych.

Podwyżka cen w Biedronce?

Czy to będzie miało wpływ na podwyżka cen w Biedronce? Z pewnością kara nie jest jeszcze tak oczywista. Póki co, jest to czarny scenariusz dla sieci Jeronimo Martins. Jednakże komunikat Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także odważne wypowiedzi prezesa tej instytucji mogą dawać jednoznaczny sygnał, że Biedronce się nie upiecze. 5 miliardów złotych to kara potężna, nawet, jak na takiego giganta. Niestety wydaje się, co zauważają eksperci, że w tym przypadku po kieszeni mogą dostać także klienci dyskontu. Podwyżka cen może być nieunikniona. Wszystko powinno jednak wyjaśnić się w najbliższym czasie.

ZOBACZ:
13 emerytura. Oto, ile dostaną od ZUS emeryci

Przeczytaj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here