Alior Bank upadnie? Dramatyczna sytuacja

Klienci Alior Bank z niepokojem spoglądają w przyszłość. Bank, który działalność rozpoczął w 2008 roku ma poważne kłopoty. Wszystko przez wyrok TSUE. Przedstawiamy z czego wynikają kłopoty Alior Banku oraz jaka przyszłość czeka klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. 

Kłopoty Alior Banku

Kłopoty Alior Banku mają ścisły związek z wyrokiem TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Wspomniany wyrok dotyczy kredytów konsumenckich. Konkretnie chodzi o to, że Alior Bank przy wcześniejszej spłacie kredytów konsumenckich zobowiązany jest oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Do takich kosztów zaliczają się chociażby: prowizja, ubezpieczenie oraz opłata przygotowawcza.

Wyrok odbił się na notowaniach spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Po piątkowym otwarciu giełdy, notowania Alior Banku spadły o około 15%. Ma to ścisły związek z tym, że wyrok TSUE pomniejszy wynik odsetkowy Aliora w III kwartale 2019 roku o 102 miliony złotych, a zysk netto o 83 miliony złotych.

Pośredni wpływ na pogorszenie sytuacji Aliora na GPW może mieć także afera reprywatyzacyjna. Przeczytamy o tej sprawie na Business Insider Polska. Dziennikarze portalu informują, że Alior Bank finansował inwestycję na warszawskim Starym Mieście, która miała być powiązana z osobami z tak zwanej afery reprywatyzacyjnej – Maciejem M. oraz Maksymilianem M.

Alior Bank nie jest jedyny

Co ciekawe, Alior Bank nie jest jedynym bankiem, który twierdził do tej pory, że zwrot wyżej wymienionych opłat jest bezzasadny. Podobna sytuacja dotyka BNP Paribas. Bank ten już oficjalnie poinformował, że utworzył rezerwy w wysokości 48,8 milionów złotych na ten cel.

Jak wpłyną na Alior Bank kłopoty?

Jak wpłyną na Aliora kłopoty, jakie przyniósł wyrok TSUE. Póki co centrala banku uspokaja klientów, zarówno indywidualnych jak i korporacyjnych. Wiceprezes Alior Banku powiedział wprost: W strategii na lata 2020-2022 wprowadzimy rozwiązania, które umożliwią odrobienie w całości ubytku przychodów spowodowanego wyrokiem TSUE.

Alior Bank zatem nie upadnie. Klienci mogą spać spokojnie. Na stronie Business Insider Polska możemy przeczytać opinię w tej sprawie Marcina Materny, szefa działu analiz Millennium DM – Myślę, że nawet odpis na 300-400 mln nie byłoby powodem do wejścia w program naprawczy, o ile nie pociągnęłoby to kolejnych odpisów w następnych kwartałach.

źródło: OTOPRESS.PL, Business Insider Polska