Grzegorz Schetyna znów krytykowany. Znamy nazwisko następcy?

Grzegorz Schetyna ostatnich dni nie zaliczy do udanych. Przegrane wybory parlamentarne z Prawem i Sprawiedliwością, a także z dnia, na dzień słabnąca pozycja Przewodniczącego partii Platforma Obywatelska. Tym razem kolejny polityk wbił „szpilkę” głównemu sternikowi zjednoczonych formacji, pod nazwą Koalicja Obywatelska. Czy to koniec Schetyny? Będzie nowy przewodniczący PO?

Grzegorz Schetyna ostro skrytykowany przez polityka KO

Platforma Obywatelska przegrała kolejne wybory z rzędu. Tym razem były to wybory parlamentarne. Zakończyły się one podobnie, jak wcześniejsze wybory do Parlamentu Europejskiego – mówiąc wprost – porażką. PO kolejny raz zgrupowała siły i razem z Nowoczesną oraz kilkoma, innymi partiami próbowała stawić czoła Zjednoczonej Prawicy. Nic z tego. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało większość parlamentarną, a PO kolejny raz przyjdzie zasiąść w opozycyjnych ławach.

Według polityków Platformy Obywatelskiej, głównym winowajcą takiego stanu rzeczy ma być Grzegorz Schetyna. Czy to koniec Schetyny? Choć w PO nie mówi się o tym głośno, to coraz odważniejsze są wypowiedzi członków partii, czy polityków powiązanych z Koalicją Obywatelską.

Tym razem głos zabrał Jerzy Meysztowicz, były poseł Nowoczesnej, który z niepowodzeniem ubiegał się o reelekcję z list Platformy Obywatelskiej. Wskazał na potencjalne przyczyny klęski partii Platforma Obywatelska. Choć nie wymienił wprost nazwiska przewodniczącego PO, to można wyczytać między wierszami, że zdaniem Meysztowicza, to Grzegorz Schetyna jest głównym winowajcą klęski –  Ryszard Petru był jedną z osób, które próbowały coś zdziałać w PO, i został bardzo nieładnie potraktowany. Już od jakiegoś czasu mówiło się, że Schetyna lubi zwalczać konkurencję. Na opozycji w stosunku do Prawa i Sprawiedliwości jedną, z charakterniejszych postaci był właśnie Ryszard Petru. Grzegorz Schetyna przejął polityków jego partii, ale sam Petru przepadł, jak kamień w wodę. Czyżby właśnie z tego powodu, że przewodniczący PO obawiał się o swoją pozycję?

Jerzy Meysztowicz w wywiadzie dla Wirtualnej Polski porusza także kwestię ścisłego kierownictwa Platformy Obywatelskiej, którym kieruje Grzegorz Schetyna. – Platforma, choć odwoływała się do przedsiębiorczości i ciężkiej pracy Polaków to zbyt mało się tą grupą zajmowała.

Były poseł Nowoczesnej mówi również wprost – W pewnym momencie Platforma Obywatelska nie miała nic do zaoferowania. Ludzie w PO myśleli, że ten projekt będzie się toczył siłą rozpędu. Z moich pomysłów nikt nie korzystał.

Czy to koniec Grzegorza Schetyny, jako przewodniczącego?

Czy to koniec Grzegorza Schetyny jako przewodniczącego PO? Słów krytyki pod adresem Schetyny nie szczędzą także inni politycy Platformy Obywatelskiej. Julia Pitera powiedziała nawet wprost, że w PO może nastąpić rozłam, jeżeli Grzegorz Schetyna zostanie na stanowisku przewodniczącego – Jeśli Grzegorz Schetyna nie straci władzy w partii, zapewniam, że w klubie będzie rozłam. Pitera w rozmowie z Polsat News nawiązała także do tego, co aktualnie w partii Platforma Obywatelska się dzieje – Bardzo bym się dziwiła, gdyby posłowie wytrzymywali to, co się w tej partii dzieje. Wydaje się zatem, że koniec Grzegorza Schetyny jest nieunikniony.

Będzie nowy przewodniczący PO?

Jeżeli Grzegorz Schetyna straci władzę w Platformie Obywatelskiej, to należy zadać sobie pytanie, kim będzie nowy przewodniczący PO?

W Warszawie zebrał się zarząd partii Platforma Obywatelska, który miał debatować między innymi o tym, jak będą wyglądały wybory nowego przewodniczącego. Czy Grzegorz Schetyna w nich wystartuje? Tego, póki co nie wiemy. Wiemy za to, że chętnych na przejęcie sterów w PO jest co najmniej kilku.

Kim zatem będzie nowy przewodniczący PO? Nieoficjalnie mówi się o kandydaturach byłej premier Ewy Kopacz, szefa klubu Platforma Obywatelska – Sławomira Neumanna, byłego ministra sprawiedliwości Borysa Budki oraz… co ciekawe właśnie tak krytykowanego Grzegorza Schetyny. To właśnie z tych osób powinien zostać wyłoniony nowy przewodniczący PO. Wątpliwe, by inny członek Platformy Obywatelskiej odważyłby się stanąć w szranki z wymienionymi politykami.

Jak udało nam się dowiedzieć, wewnątrz samej Platformy Obywatelskiej najczęstsze głosy mówią o tym, że Borys Budka lub Ewa Kopacz powinni stanąć na czele partii. Sławomir Neumann jeszcze do niedawna miał równie mocną pozycję, ale przez wyciek taśm zdecydowanie spadły jego notowania.

Jak myślicie, czy to koniec Grzegorza Schetyny? Kim będzie nowy przewodniczący PO? Platforma Obywatelska powinna przeprowadzić wybory już wkrótce, bowiem wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Czy w nich Koalicja Obywatelska wystawi wspólnego kandydata? Pytań jest więcej, niż odpowiedzi…

źródło: OTOPRESS.PL, Wirtualna Polska, Polsat News

Zobacz także: