Janusz Korwin-Mikke zaskoczył. Poprze Andrzeja Dudę?

Janusz Korwin-Mikke. Konfederacja, a Andrzej Duda i sojusz z PiS
Janusz Korwin-Mikke. Konfederacja, a Andrzej Duda

Janusz Korwin-Mikke po 27 latach przerwy wraca do Sejmu. Jego ugrupowanie – Konfederacja przekroczyło próg wyborczy i wprowadziło do Sejmu 11 posłów. Sam Korwin-Mikke słynie z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi. W najnowszym wywiadzie został zapytany o to, czy zagłosuje za tym, aby Andrzej Duda został Prezydentem RP na drugą kadencję. Ponadto polityk wypowiedział się o możliwości zawarcia koalicji z PiS.

Janusz Korwin-Mikke poprze Andrzeja Dudę?

Janusz Korwin-Mikke udzielił wywiadu na łamach Rzeczpospolitej. W rozmowie został poruszony temat nadchodzących wielkimi krokami wyborów prezydenckich. Póki co, ugrupowanie Konfederacja nie zdecydowało się, kogo wystawi w batalii o urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tak przynajmniej wynika z wcześniejszych, telewizyjnych wypowiedzi członków tej koalicji.

Korwin-Mikke na łamach „Rzepy” został zapytany wprost, czy on i Konfederacja poprą kandydaturę Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich. Scenariusz taki miałby zakładać, że Andrzej Duda w drugiej turze zmierzy się z innym kandydatem opozycji, niż z politykiem Konfederacji. Janusz Korwin-Mikke nie odpowiedział wprost, ale z jego słów można wywnioskować, że tak – Polityk nigdy nie mówi „nigdy”. Zależy, kto byłby kontrkandydatem.

Janusz Korwin-Mikke o koalicji z PiS

Jeden z liderów ugrupowania Konfederacja został zapytany na łamach dziennika także o możliwą koalicję z PiS. Janusz Korwin-Mikke odparł wprost – My PiS ostro krytykujemy. Oczywiście, gdyby PiS zechciało zrealizować spory kawałek naszego programu, to wszystko jest możliwe.

Wydaje się zatem, że o ile koalicja z PiS wydaje się być niemożliwa, to Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich może liczyć na poparcie Konfederacji. Póki co nie jest jeszcze znane z kim w szranki stanie obecnie urzędujący Prezydent. Wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej wymienia się Małgorzatę Kidawę-Błońską, czy Rafała Trzaskowskiego. Wydaje się także, że ostatniego słowa nie powiedział jeszcze Donald Tusk. Koalicja Obywatelska musi jednak wpierw rozwiązać problem, jakim jest funkcja przewodniczącego w Platformie Obywatelskiej. Prawdopodobnie z przewodniczącego partii  odejdzie Grzegorz Schetyna.

Spore aspiracje może mieć także Władysław Kosiniak-Kamysz, który po sojuszu z Pawłem Kukizem może liczyć na szerszy elektorat. Na kogo zdecyduje się Lewica? Robert Biedroń, a może kandydatką będzie któraś z Pań Lewicy – o takim scenariuszu mówił wielokrotnie Włodzimierz Czarzasty.

Jest jeszcze przecież Konfederacja. Pewne może być, że wystawi swojego kandydata. Czy będzie to Janusz Korwin-Mikke, a może Konrad Berkowicz lub Jacek Wilk?

Andrzej Duda faworytem wyborów prezydenckich

Sondaże wyborcze nie pozostawiają wątpliwości. Faworytem wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda. Sondażownie porównały jego kandydaturę wraz z wszystkimi, możliwymi kontrkandydatami. Andrzej Duda pokonałby każdego kandydata Koalicji Obywatelskiej, w tym Donalda Tuska. Popierany przez PiS Prezydent rozprawiłby się także z Kosiniakiem-Kamyszem oraz przedstawicielami innych ugrupowań politycznych.

Konfederacja w Sejmie – Korwin-Mikke, Berkowicz i nie tylko

Konfederacja w wyborach parlamentarnych przekroczyła próg wyborczy i wprowadziła do sejmu 11 posłów. Oprócz Janusza Korwin-Mikke są to osoby Grzegorza Brauna, Krzysztofa Bosaka, Jakuba Kuleszę, Konrada Berkowicza, Roberta Winnickiego, Dobromira Sośnierza oraz Artura Dziambora.

Polecamy również:

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here