I

III wojna światowa? Rosja pokazała mocne dokumenty dotyczące Polski

III wojna światowa? Rosja pokazała mocne dokumenty dotyczące Polski

Nic dziwnego, że o przerażającym scenariuszu pt. III wojna światowa politycy mówią z niepokojem. Przy okazji tegorocznych obchodów 1 września mówił o niej m.in. prezydent Andrzej Duda. Najpewniej słyszał to Władimir Putin, który zareagował z opóźnieniem, ale niestety w swoim stylu.

Zanim przejdziemy do opisu skandalicznych poczynań, których dopuszcza się Rosja, cofnijmy się o miesiąc – do obchodów 1 września w Polsce. Rocznica wybuchu II wojny była dla Polaków dniem szczególnym. Przecież skutki tego konfliktu odczuwamy do dziś – głównie gospodarcze. Wiemy również, że III wojna światowa mogłaby być jeszcze większą tragedią.

Andrzej Duda ocenił wówczas, że ryzyko wybuchu kolejnej wojny zawsze istnieje i przywołał konflikt na Ukrainie. Jak zatem zapobiec III wojnie światowej? Głowa polskiego państwa ma prostą teorię. „Po pierwsze powinniśmy spróbować stworzyć warunki gospodarcze zapewniające dobrobyt wszystkim, tak by nikt nie chciał rozpętywać wojny; po drugie, gdy ktoś zacznie zachowywać się w sposób agresywny, społeczność międzynarodowa musi reagować szybko i zdecydowanie” – podkreślił Andrzej Duda i przy okazji wbił szpilę w niektóre państwa Europy Zachodniej. „Właśnie takiego podejścia zabrakło przed drugą wojną światową” – ocenił prezydent.

Te słowa nie spodobały się na pewno w Paryżu czy Londynie. Jednak w najbardziej skandaliczny sposób zareagował Władimir Putin. Działanie Kremla, najprawdopodobniej odnoszące się do tegorocznych obchodów w Polsce, ewidentnie mają charakter prowokacyjny. Jak się bowiem okazuje, Rosja chce „odkłamywać” historię, ale na swój specyficzny sposób.

III wojna światowa możliwa? Putin nie działa subtelnie

Mowa rzecz jasna o „odkopywaniu” kwitów sprzed kilkudziesięciu lat. Tym razem dotyczą one Polski. Oczywiście poczynania rosyjskich władz mają działania propagandowe. Przecież co roku na podobne obchody reagują w podobny sposób. Teraz jednak – jakże łaskawie – pozostawiają światu pole do interpretacji. Choć w telewizji państwowej Rosija24 zapewne konkretną interpretację przedstawiono.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało zestaw dokumentów archiwalnych z czasów II wojny światowej, zamieszczając je na specjalnej stronie internetowej dotyczącej paktu Ribbentrop-Mołotow. Jako cel publikacji resort wskazał „ochronę prawdy historycznej”. Bardziej pachnie to jednak III wojną światową, niż walką o wspólne dobro.

Rosja gra kwitami

Dokumenty, pochodzące ze zbiorów Archiwum Centralnego ministerstwa obrony Rosji, dostępne są na stronie pakt1939.mil.ru. Znajduje się wśród nich opis operacji bojowych sił niemieckich w Polsce we wrześniu 1939 roku, który sporządził gen. Hermann Boehme. Wojskowy ten w 1939 roku był jednym z dowódców w 2. Korpusie Armijnym Wehrmachtu, a w 1945 roku został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Boehme opisuje przygotowania bojowe sił niemieckich do ataku na Polskę i opisuje m.in. walki o Warszawę i Twierdzę Modlin. Dokument jest maszynopisem rosyjskiego tłumaczenia jego relacji. Jednak dokument, który prezentuje w formie skanu ministerstwo obrony, z powodu jakości czcionki maszynopisu jest trudny do odczytania. Kolejnym dokumentem jest sporządzona odręcznie notatka służbowa szefa Sztabu Generalnego Armii Czerwonej Borisa Szaposznikowa, datowana na 24 marca 1938 roku. Jej adresatem był ludowy komisarz obrony ZSRR Kliment Woroszyłow. Szaposznikow ocenia w notatce, jakim zagrożeniem militarnym dla ZSRR mogą być poszczególne państwa, w tym Polska. Została ona w tym dokumencie nazwana – podobnie jak Niemcy – „najbardziej prawdopodobnym przeciwnikiem”.

Wygląda zatem na to, że Rosjanie próbują zasugerować, iż Polska pod koniec lat 30. wykonywała agresywne ruchy wobec ZSRR. To oczywiście nieprawda. Na Kremlu o tym wiedzą, dlatego zaznaczają przezornie: Ministerstwo obrony podaje, że dokumenty te publikowane są po raz pierwszy. Wyraża przekonanie, że materiały te pozwolą na „wyrobienie sobie opinii o tym, jak i dlaczego w tak niełatwej sytuacji wojskowo-politycznej podejmowano te lub inne decyzje”.

źródło: III wojna światowa / dziennik.pl

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ