Prognoza pogody. Wiemy, kiedy nadejdzie zima

Prognoza pogody. Kiedy nadejdzie zima? Oto pogoda długoterminowa!

Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia. Co mówi jednak prognoza pogody? Czy możemy spodziewać się zimy prędzej, niż w drugiej połowie ostatniego miesiąca roku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem pogodowym – prognoza na listopad oraz pogoda długoterminowa.

Prognoza Pogody – Listopad 2019

Zacznijmy od najbliższych dni, jak zatem prezentuje się prognoza pogody na weekend? W sobotę 2 listopada przyjdzie lekkie ocieplenie. Będzie to efektem napłynięcia nad Polskę cieplejszego, a zarazem wilgotniejszego powietrza. Niestety będzie to miało też złe strony – wzrośnie zachmurzenie i w niektórych obszarach spodziewane są opady deszczu. Od rana padać będzie głównie nad zachodnią Polską i w centrum. Popołudniu opady pokryją większą część kraju. Jedynie mieszkańcy południowego-wschodu mogą liczyć na to, że deszcz do nich nie dotrze. Temperatura w Polsce w sobotę wyniesie od 6°C na północnym-wschodzie do 14°C na zachodzie. W centrum będzie około 10-11°C.

Listopad nie będzie nas rozpieszczał także w niedzielę. W porównaniu do soboty ustaną opady deszczu – gdzieniegdzie mogą jeszcze wystąpić, ale będą tylko okresowe i przede wszystkim niewielkie. O ile wspomniany deszcz odpuści, to niestety prognoza pogody mówi, że przyniesie to za sobą negatywne skutki – w postaci nasilenia porywów wiatru. Wiatr będzie osiągał prędkość nawet od 50 do 70 kilometrów na godzinę. Temperatura będzie porównywalna do soboty. W najzimniejszym obszarze kraju, czyli na Suwalszczyźnie termometry wskażą 5°C. Najcieplej będzie 11°C w województwie podkarpackim oraz pomorskim.

Pogoda długoterminowa

Jak wygląda prognoza na kilkanaście dni, czyli jednym słowem pogoda długoterminowa? Otóż prognoza pogody w tej kwestii mówi tyle, że listopad będzie bardzo kapryśnym miesiącem. O ile po Wszystkich Świętych przymrozki mogą na parę dni odpuścić, to niestety na prawdziwą jesień w listopadzie nie mamy co liczyć. Miesiąc będzie chłodny, a temperatura często będzie spadać poniżej zera. Czy to oznacza, że nadejdzie zima?

Kiedy nadejdzie zima?

Według meteorologów prawdziwa zima ma pojawić się w drugiej połowie grudnia. Istnieje także prawdopodobieństwo, że śnieg zobaczymy jeszcze w listopadzie, ale spodziewane opady mogą być jedynie niewielkie. Biała poducha nie utrzyma się zbyt długo.

Wracając jednak do grudnia – druga połowa ma przynieść zapowiadaną zimę. Prognoza pogody długoterminowa mówi jasno, że Święta 2019 będą w iście zimowej scenerii. Spadnie śnieg, a termometry będą wskazywać temperaturę zdecydowanie poniżej zera. Zima ma utrzymać się nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, ale również na ferie zimowe. Pierwsi uczniowie szkół rozpoczną je 13 stycznia 2020 roku.

źródło: inf. własna / IMGW