Podwyżka emerytury w 2020 roku. Padła dokładna kwota

Emerytury i renty to niezwykle ważny temat dla obywateli naszego kraju. Dotyczy on przede wszystkim tych osób, które przepracowały w swoim życiu naprawdę sporo lat. Polacy chcą godnie żyć na zasłużonym odpoczynku. Co zaoferuje im ZUS w 2020 roku? Ile wyniesie podwyżka emerytury oraz czy będzie 13 emerytura, a także 14 emerytura?

Podwyżka emerytury w 2020 roku

Zacznijmy od tego, że emeryci i renciści mieli spore obawy, co do podwyżki emerytury w 2020 roku. Wzięło się to z projektu budżetu, który na przyszły rok nie przewiduje deficytu. O ile budżet nie zakłada takiego scenariusza, to podwyżka emerytury i renty stanie się faktem.

We wspomnianym projekcie budżetu, rząd uwzględnił właśnie planowy wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2020 roku. Ma on wynieść 103,24%. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Ano tyle, że emerytury i renty wzrosną prawdopodobnie o 3,24% brutto.

Mówimy prawdopodobnie, bowiem wskaźnik waloryzacji jest planowy, a więc może ulec zmianie. Prawdopodobne jest także, że emeryci dostaną nieco więcej pieniędzy do swoich kieszeni.

Podwyżka ze względu na procentową waloryzację nie będzie dotyczyć najbiedniejszych emerytów. Zasada będzie prosta. Jeżeli poprzez waloryzację dana emerytura nie wzrośnie o minimum 70 złotych, to rząd dopłaci 70 złotych bez względu na wskaźnik waloryzacji.

Prawo i Sprawiedliwość zakłada także w przyszłorocznym budżecie podwyżkę najniższej emerytury. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1100 złotych brutto. Podwyżka emerytury ma wynieść 100 złotych, czyli będzie to kwota łączna 1200 złotych brutto.

Co dostali emeryci w 2019 roku?

W 2019 roku ZUS w marcu podniósł emerytury i renty o wskaźnik waloryzacji na poziomie 102,86%, co oznacza, że emeryci i renciści dostali 2,86% więcej. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku kwota ta będzie o około 1% większa. Dokładny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym 2020 roku. Przejdźmy do jeszcze jednej ważnej kwestii, jaką jest 13 emerytura, a także 14 emerytura.

Czy będzie 13 emerytura oraz 14 emerytura?

W przypadku świadczenia dodatkowego, jakim jest 13 emerytura, to ponownie otrzymać ma ją każdy uprawniony do świadczeń, czy to emerytalnych, czy rentowych. 13 emerytura będzie rosła proporcjonalnie do minimalnej emerytury.

W 2021 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wprowadzić dodatkowo 14 emeryturę. Tym razem na świadczenie nie będzie mógł liczyć każdy emeryt i rencista. 14 emerytura będzie przysługiwać dla osób z dochodem maksymalnym 2 900 złotych brutto.

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: