Wybory prezydenckie. Wyborcy PO już wiedzą, kto kandydatem

0
Wybory prezydenckie. Radek Sikorski kandydatem PO?

Na wiosnę odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Wszyscy zastanawiają się, którzy politycy staną do rywalizacji z obecnie urzędującym Prezydentem, którym jest Andrzej Duda. Póki co, tylko Władysław Kosiniak-Kamysz otwarcie zadeklarował start. Tymczasem spory problem z wyborem własnego kandydata ma PO. Wyborcy Platformy Obywatelskiej jasno zadeklarowali, kto powinien ich reprezentować – Radek Sikorski. Czy Andrzej Duda może się obawiać o drugą kadencję?

Radek Sikorski kandydatem na wybory prezydenckie?

Od kilku dni w mediach przewija się nazwisko Radka Sikorskiego, który miałby być wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Radek Sikorski to były Minister Spraw Zagranicznych w rządzie PO. Znany szerzej między innymi z tzw. afery podsłuchowej. Wydaje się jednak, że wyborcy PO zapomnieli mu już dawne grzechy.

W sondażu przeprowadzonym na Twitterze to właśnie Radek Sikorski odniósł zwycięstwo, jako najlepszy kandydat na wybory prezydenckie. Ankietę utworzył jeden z dziennikarzy dziennika Rzeczpospolita – Jacek Nizinkiewicz. Zapytał on wprost: „Najlepszy kandydat na Prezydenta RP z PO to?”:

  • Radek Sikorski 36%
  • Małgorzata Kidawa-Błońska 29%
  • Rafał Trzaskowski 18%
  • Bartosz Arłukowicz 17%

Jak widać, Radek Sikorski wygrał można rzec internetowe wybory prezydenckie wśród zwolenników PO na Twitterze. O tym, że były Minister Spraw Zagranicznych może wystartować pisaliśmy już kilka dni temu na naszym portalu.

Andrzej Duda liderem sondaży

Zdecydowanym faworytem wyborów jest Andrzej Duda. Jeżeli wybory prezydenckie odbyłyby się teraz, to obecnie urzędujący Prezydent RP wygrałby z każdym kandydatem. Wynika tak z symulacji przeprowadzanych przez instytuty badań opinii publicznej. Do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebna by była jednak druga tura.

Do tej pory faworytem wyborców PO był Donald Tusk, ale szef Rady Europejskiej wycofał się z kandydowania. Przez długi czas wydawało się, że to Małgorzata Kidawa-Błońska będzie próbowała pokonać obecnie urzędująca Prezydenta RP, którym jest Andrzej Duda. Kidawie-Błońskiej wewnątrz partii zarzucano jednak brat charyzmy, czyli charakteru lidera. Grzegorz Schetyna przegrał już kolejne wybory z rzędu, a po klęsce, jaką byłyby kolejne przegrane wybory – tym razem wybory prezydenckie, Platforma Obywatelska mogłaby już się nie podnieść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here