Emerytury zagrożone? Kolejna straszna prognoza nt. ZUS

Emeryci i ZUS. Emerytury drastycznie niskie?

Emeryci mają kolejny powód do zmartwień? Z jednej strony rząd wyciąga pomocną dłoń do polskich seniorów, poprzez programy takie, jak 13 emerytura. Z drugiej jednak może okazać się, że ZUS stanie się niewypłacalny. Dzisiaj media obiegła straszna prognoza w sprawie systemu emerytalnego w Polsce.

Emerytury zagrożone?

Czarny scenariusz nie dotyczy co prawda aktualnych emerytów, a dopiero nowego pokolenia, ale i tak można złapać się za głowę. Niedawno pisaliśmy, ile wyniesie emerytura w najbliższych latach. Tym razem to Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju alarmuje, że system emerytalny musi ulec zmianie, albo nasze emerytury spadną aż o połowę! OECD podało prosty przykład. Obecnie każde sto pracujących osób musi utrzymać trzydziestu emerytów. W 2050 roku, czyli wtedy, kiedy obecni 30-latkowie zaczną przechodzić na emeryturę, proporcje te znacznie się załamią! Może to oznaczać poważne problemy dla ZUS, któremu po prostu zabraknie pieniędzy na emerytury! Według prognoz, w 2050 roku sto pracujących osób będzie musiało utrzymać aż sześćdziesięciu emerytów. Aktualnie według OECD nasz współczynnik pracujący – emeryci jest poniżej średniej światowej, która wynosi 100:31. Taki rekordowy współczynnik, jaki prognozuje się od 2050 roku nigdy nie miał miejsca. Czy mamy powody obawiać się o swoje emerytury oraz, co jest jego przyczyną?

Przede wszystkim to, że w Polsce dramatycznie zaczyna rosnąć średni wiek życia. Wpływ na to ma także to, że w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Główny Urząd Statystyczny podał w swoich danych, że na koniec września, łącznie w 2019 roku urodziło się o 5% mniej dzieci, niż w tym samym okresie czasu rok temu.

Z jednej strony zatem mówimy o wsparciu rządu, na jakie mogą liczyć emeryci. Mowa tutaj o 13 i 14. pensji, jaką są w tym przypadku dodatkowe emerytury. Rzecz jasna należy pochwalić rząd za pomocną dłoń dla seniorów, z drugiej jednak spekuluje się, że Polska może stanąć na przeciwko poważnego problemu demograficznego. Czy emerytury wypłacane przez ZUS drastycznie spadną? Już wcześniej pojawiały się informację, że pensje dla seniorów mogą wynieść za kilkadziesiąt lat tylko połowę tego, co otrzymują oni obecnie.

źródło: money.pl

Piotr Pawlak
Różne tematy, od show-biznesu, przez politykę, a na sporcie kończąc. Lubię docierać tam, gdzie inni nie mają odwagi zaglądać.