ZUS znalazł nowy sposób na zwolnienia lekarskie

ZUS sposób na zwolnienia lekarskie

ZUS wziął pod lupę zwolnienia lekarskie, a dokładniej rzecz ujmując, osoby przebywające na tzw. L4. Wydaje się, iż nadchodzą naprawdę ciężkie czasy dla chorujących w Polsce, a raczej dla tych, którzy próbują takich udawać. O co chodzi? Jaki plan ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Czy mamy się czego obawiać?

ZUS prześwietli zwolnienia lekarskie

Wyłudzenie zasiłków chorobowych to nie rzadka sytuacja. Często w telewizji czy radiu słyszymy o takich przypadkach. Teoretycznie ciężko chorzy nagle wyjeżdżają do ciepłych krajów albo podejmują ciężką pracę. Pewnie dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął kontrolę osób przebywających na tzw. chorobowym. Wg danych z listopada w 2019 roku przeprowadzono około 468 tysięcy kontroli w całym kraju. W ich wyniku wstrzymano lub cofnięto zasiłki na kwotę 155 milionów złotych. Wygląda na to, że ZUS na poważnie planuje się rozprawić z symulującymi chorobę. Liczba kontroli wzrosła aż o 30 procent w porównaniu z 2018 rokiem, a kwota zakwestionowanych wypłat o 9 milionów złotych.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Tomasz Lis w mocnych słowach. Kto go tak zdenerwował?

Czy mają nas prawo kontrolować? Otóż tak. Takie uprawnienie daje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Co więcej, ZUS powinien systematycznie takie kontrole przeprowadzać. Mamy dwa rodzaje takich audytów.

W pierwszym przypadku analizuje się prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy osoba pozostająca na zwolnieniu ciągle jest chora i nie może wrócić do pracy.

Drugi rodzaj kontroli dotyczy prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Kontrolerzy ZUS weryfikują, czy chorujący wykorzystuje zwolnienie tak jak powinien to jest, czy nie wykonuje dodatkowej pracy, nie bierze udziału w zawodach sportowych, nie wyjeżdża na urlop itp. Mało tego, pod lupę biorą także aktywność będący na zasiłku na portalach społecznościowych.

WARTO ZOBACZYĆ: Rafał Trzaskowski podziękował politykom PiS. Opozycja zaskoczona

Wszystko wskazuje na to, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych znalazł sposób na symulantów, którzy nie powinni być na L4. Dzięki temu zaoszczędził miliony złotych, które idą na zwolnienia lekarskie. Jak myślicie, czy działania ZUS faktycznie zniechęcą osoby wyłudzające zasiłki chorobowe? Czekamy na wasze opinie. Piszcie w komentarzach pod artykułem.