Facebook i Google niebezpieczne według Unii Europejskiej?

Facebook, Google niebezpieczne?
fot. Pixabay

Facebook jest prawdziwym gigantem wśród mediów społecznościowych. Google to jeszcze większe monstrum, którego flagowym projektem jest najlepsza na świecie wyszukiwarka. Czy są jednak w pełni bezpieczne? Zastanawia się nad tym Unia Europejska, a konkretnie komisja, której przewodniczy komisarz do spraw konkurencji.

Facebook pod lupą Unii Europejskiej

Według informacji stacji CNBC, Unia Europejska wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie dwóch firm – Google oraz Facebook. Chodzi o zakres gromadzenia, przetwarzania oraz wykorzystywania przez nie danych użytkowników.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Pogoda. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, może być groźnie

Europejscy urzędnicy po raz drugi sprawdzą, jak firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych wykorzystują dane swoich klientów. Po raz pierwszy, Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenie w lipcu 2019 roku, gdzie pod lupę wzięła praktyki stosowane przez Amazona. Wówczas również chodziło o przetwarzanie danych użytkowników.

Czy Facebook, a także Google mają się czego obawiać? Komisarz Unii Europejskiej do spraw konkurencji, Margrethe Vestager ukarała już amerykański koncern Google grzywną 9,5 miliarda dolarów w związku ze sprawami antymonopolowymi. Tym razem przyjrzy się dwóm amerykańskim koncernom pod względem przetwarzania danych. Facebook miał już również na pieńku z Margrethe Vestager. Oskarżyła ona twór Marka Zuckenberga o wprowadzanie w błąd organów regulacyjnych Unii Europejskiej, w związku z pozyskaniem komunikatora WhatsApp.

PRZECZYTAJ, TO WAŻNE: Uważaj, oszuści podszywają się pod ZUS. Możesz stracić pieniądze

Google to prawdziwy gigant

Google to prawdziwy gigant, nie tylko amerykańskiego, ale przede wszystkim światowego rynku. Nie ma chyba użytkownika Internetu, który nie korzystałby chociaż raz z wyszukiwarki tej firmy. W 2005 roku Google przejęło także Androida, system operacyjny, który zainstalowany jest na większości smartfonów. Podobnym gigantem, czy też kolosem jest Facebook. Liczba jego użytkowników na całym świecie wynosi już blisko 2,5 miliarda. Ponadto, tylko w ostatnim kwartale zyskał ponad 40 milionów nowych użytkowników. Mark Zuckenberg pochłania i rozwija też swoje inne projekty, jak Instagram, czy wspomniany wyżej WhatsApp.

Z OSTATNIEJ CHWILI: CBA zatrzymało burmistrza i urzędników. Spektakularna akcja

źródło: CNBC, inf. własna

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here