Unia Europejska z kłopotami. Kolejne Państwo opuści struktury?

Unia Europejska

Niedawno zapadły kluczowe decyzje w sprawie wyjścia z UE Wielkiej Brytanii. Ostatecznie Brexit został opóźniony do 31 stycznia. Tymczasem dochodzą do nas informacje, że Unia Europejska może stracić kolejnego ważnego członka.

Unia Europejska w tarapatach?

Szokujące wiadomości przekazał portal Business Insider Polska, który w swoim artykule powołał się na prognozy Saxo Banku. Duński bank przyzwyczaił do tego, że co roku wydaje kilka interesujących prognoz na nadchodzące 12 miesięcy. Do tej pory trzeba przyznać, że Saxo Bank zadziwiał skutecznością prognoz swoich ekspertów. Jak będzie tym razem?

Z OSTATNIEJ CHWILI: ZUS znalazł nowy sposób na zwolnienia lekarskie

Saxo Bank prognozuje, że jedną z rzeczy, które w 2020 roku mogą wstrząsnąć światem będzie los, który zgotuje sobie Unia Europejska. Wiadomo już, że szeregi wspólnoty opuści Wielka Brytania. Według analityków banku, w przyszłym roku jej los mogą podzielić także Węgry. Czy Victor Orban rzeczywiście zdecyduje się na tak odważny krok?

Specjaliści duńskiego banku zauważyli, że Unia Europejska umożliwiła Węgrom olbrzymie sukcesy gospodarcze. Działo się tak niemalże od samego przystąpienia Węgrów do UE, które miało miejsce w 2004 roku. Teraz jednak po kilkunastu latach coraz częściej dochodzi do konfliktów na linii Victor Orban – Bruksela. Dobrze wiemy, że Unia Europejska wszczęła przeciwko Węgrom procedurę, przewidzianą w artykule 7. UE twierdzi, że na Węgrzech nakładane są ograniczenia na wolne media, sędziów, czy nienależycie traktowane są mniejszości narodowe. Victor Orban odpowiada, że dba o interes swojego kraju i chroni kulturę przed masową imigracją. Według analityków Saxo Bank, UE nie znajdzie porozumienia z Węgrami i doprowadzi to w 2020 roku do opuszczenia przez nich szeregów wspólnoty. Kolejnym ogniwem zapalnym, według duńskich specjalistów ma być dobry kontakt, jaki Victor Orban posiada z Turcją. Podczas, gdy Unia Europejska ma zdecydowanie inną politykę odnośnie tego kraju.

ZYSKUJĄCE POPULARNOŚĆ: Dzieci wymyśliły nową zabawę – jest niebezpieczna. 

Czy waszym zdaniem taki scenariusz, że Unia Europejska straci kolejne, po Wielkiej Brytanii, państwo członkowskie jest możliwy? Czy jednak analitycy Saxo Bank mijają się z rzeczywistością w swoich prognozach na rok 2020?

Kiedy Brexit?

Początkowo wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miało nastąpić z końcem października 2019. Po długich rozmowach, w których przeciwna przesunięciu Brexit-u była głównie Francja, udało się przesunąć termin wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty. Według najnowszego porozumienia Brexit ma nastąpić 31 stycznia 2020 roku.

źródło: Business Insider Polska, inf. własna

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here