Donald Tusk podsumował swoje rządy w UE

Donald Tusk kończy funkcję jako Przewodniczący Rady Europejskiej. Unia Europejska przejdzie zmiany. Andrzej Duda bez konkurencji. Czy Platforma Obywatelska.
Donald Tusk/ screen YouTube

Donald Tusk niedługo kończy swoją funkcję jako Przewodniczący Rady Europejskiej. Unia Europejska już niedługo będzie musiała wyłonić nowego „drugiego prezydenta” wspólnoty. Platforma Obywatelska chciałaby, aby jej były szef kandydował w maju w wyborach prezydenckich, lecz przed kilkoma dniami były premier ogłosił, że stanowisko prezydenta go nie interesuje. Wygląda na to, że Andrzej Duda nie będzie miał zbyt trudnego zadania, aby zostać głową państwa drugą kadencję z rzędu. Co dalej w takiej sytuacji z przyszłością polityczną byłego szefa polskiego rządu?

Donald Tusk jako przewidujący Rady Europejskiej występował na arenie międzynarodowej od 2014 roku. Wiadomość podana przez Tuska dwa tygodnie temu mówi jednak jasno, że taka opcja aktualnie nie wchodzi w grę. Wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda w maju będzie rywalizować z Małgorzatą Kidawą Błońską o stanowisko głowy państwa. Czy Platforma Obywatelska jest na to gotowa?

W takiej sytuacji Tusk był stawiany w roli najbardziej poważnego kandydata do objęcia stanowiska przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Według europosłów Platformy Obywatelskiej-Tusk miał od początku olbrzymie szansę, aby przejąć stery władzy w największym europejskim ugrupowaniu. Za jego kandydaturą przemawiał przede wszystkim fakt olbrzymiego doświadczenia, które uzyskał za sprawą swojej pięcioletniej pracy w Unii Europejskiej. Ostatecznie Tusk wspominane stanowisko objął.

Unia Europejska — Donald Tusk żegna się na Twitterze ze swoim stanowiskiem.

Donald Tusk – sprawował urząd jako przewodniczący Rady Europejskiej od 2014 roku. Na podstawie przepisów UE — Donald Tusk nie ma możliwości kandydowania po raz trzeci. W takiej sytuacji były szef polskiego rządu podjął decyzję o stworzeniu filmu, na którym podsumował pięcioletnią kadencję. Według Tuska jego największymi sukcesami są liczne interwencję przeprowadzane na Ukrainie w związku z panującym w tym kraju konfliktem zbrojnym, walka ze skutkami kryzysu migracyjnego oraz walka z kryzysem finansowym w Grecji.

źródło: Wprost

  1. Marsz Niepodległości. Opozycja pogrążona, wyciekły skandaliczne zdjęcia
  2. Wojciech Cejrowski bez litości. Mocny wpis na 11 listopada
  3. Małgorzata Godlewska szokuje 11 listopada. W sieci wrze!
  4. Skandal w TVP! Janusz Korwin-Mikke przed chwilą to ujawnił
  5. Dzień Wszystkich Świętych. Oni odeszli w 2019 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here