Orlen decyduje się na poważne kroki. Najnowsze informacje

0
Orlen

Koncern paliwowy Orlen jest obecnie liderem w swojej dziedzinie nie tylko na polskim rynku, ale i w całej Europie środkowo-wschodniej. Już od dłuższego czasu mówiło się o planie przejęcia grupy Energa przez władze koncernu. Jak obecnie wyglądają plany PKN Orlen?

Jako, że PKN Orlen jest także jednym z producentów energii elektrycznej w Polsce, to planowana inwestycja może zdecydowanie pomóc w rozwoju firmy w tym kierunku. Przejęcie Grupy Energa być może okaże się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza, że firma znajduje się obecnie w czołówce polskich dostawców energii elektrycznej.

Plan ten ma być realizacją zapowiedzi zarówno koncernu Orlen jak i polityków PiS. Podjęcie takich kroków zdecydowanie wpisuje się w strategię firmy zakładającą stworzenie, potężnego, multienergetycznego przedsiębiorstwa oraz dalszy jego rozwój na polskim, a nawet europejskim rynku.

ZOBACZ TEŻ: Orlen. Ta informacja o hot-dogach Was zszokuje

Orlen przejmuje Energę

Jak wyjaśnia Daniel Obajtek – obecny prezes PKN Orlen i były prezes Grupy Energa – inwestycje we wszystkich obszarach działalności firmy mają pomóc w uzyskaniu finalnego, maksymalnego zysku. Już dziś segment energetyczny odpowiada za 15% zysków koncernu. Po przejęciu Grupy Energa ma zwiększyć się on o kolejne 30%. Prezes PKN Orlen dodał, że przedsiębiorstwo zapewne zdecyduje się też na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos.

Tak wielkie plany wpłynęły jednak negatywnie na firmę. Jak podaje jeden z serwisów internetowych, dzisiejszy kurs PKN Orlen spadł o 10% ceny akcji. Tak drastyczna zmiana nastąpiła w ciągu jednej nocy. Przez chwilę akcje Orlenu były najtańsze od 2016 roku. Obecnie kurs się ustabilizował. Mimo to koncern odnotował 6% spadek.

Co więcej kurs Grupy Energa wzrósł o mniej więcej tyle ile wynosi obecna strata Orlenu. Taka sytuacja jasno pokazuje podejście inwestorów do potencjalnych planów koncernu. Warto zaznaczyć, że wszystkie te zmiany nastąpiły tuż po tym jak PKN ogłosił wezwanie na zakup 100 proc. akcji spółki po 7 złotych za sztukę. Na wczorajszej konferencji Orlenu ogłoszono, iż jeśli wezwanie na Energę się nie powiedzie, to nie planuje się innych akwizycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here