Znany bank ostrzega. Poważne ryzyko, możesz stracić pieniądze

Bank ostrzega - możesz stracić pieniądze
for. Pixabay

Ostatnie dni w prasie i mediach elektronicznych upłynęły pod znakiem dużych awarii w bankach Santander Bank Polska oraz Millenium. Klienci mieli problemy z zalogowaniem się do aplikacji mobilnych, a także z korzystaniem z kodu BLIK. Informowaliśmy Was też o próbach oszustów, którzy podszywają się pod instytucje bankowe. Chcielibyśmy kontynuować ten wątek i ostrzec Was przed kolejnym zagrożeniem. Sprawdź, jak zabezpieczyć się, by Twoje pieniądze nie wpadły w ręce oszustów.

Bank ostrzega – możesz stracić pieniądze

Coraz więcej Polaków korzysta z bankowości elektronicznej i to w dużej mierze w ten sektor ukierunkowane są ataki cyberprzestępców. Ostatnio Santander Bank Polska informował o próbach podszywania się pod pracowników banku. Rozsyłają oni fałszywe wiadomości SMS, które na końcu zawierają niebezpieczny link. To spreparowany odnośnik do fałszywego serwisu transakcyjnego. Jeżeli tam wpiszesz swoje dane logowania, to oszuści szybko zyskają dostęp do Twojego rachunku bankowego. Santander dokładnie informuje, jak zapobiegać takim niebezpieczeństwom.

Tymczasem dzisiaj kolejny bank (celowo nie podajemy nazwy, gdyż sprawa dotyczy tak naprawdę wszystkich instytucji finansowych) ostrzegł klientów o kolejnych zagrożeniach. Wynika z nich, że nie tylko osoby korzystające z bankowości internetowej muszą mieć się na baczności. Jeżeli wypłacasz pieniądze z bankomatu, też musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Oszuści są coraz bardziej sprytniejsi. Mowa o tzw. cash trappingu. To nowy termin, określający ataki oszustów na bankomaty nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Złodzieje umieszczają w bankomacie nakładkę, której zadaniem jest zatrzymanie wydawanych banknotów. Całość działa sprytnie, bowiem w trakcie, kiedy powinny wyjść Twoje pieniądze, nakładka je blokuje. Możesz pomyśleć, że bankomat się zaciął lub po prostu bank nie posiada odpowiedniej ilości gotówki. Odejdziesz od niego, a oszust zdejmie nakładkę i zabierze pieniądze.

Wobec tego warto, abyś przed wypłaceniem pieniędzy z bankomatu upewnił się, czy nie ma na nim żadnych podejrzanych elementów, czy śladów, świadczących o ingerencji osób trzecich. Stosowne jest także rozglądnięcie się, czy Twojej transakcji ktoś nie obserwuje. W razie wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z obsługą bankomatu lub skorzystać z innego urządzenia.

Wspomniany wyżej bank, którego nazwy nie ujawniamy, ostrzega, że cash trapping to coraz częstsze zjawisko. To już trzeci, sprytny pomysł oszustów, jak odebrać czyjeś pieniądze. Wspomnieliśmy o podszywaniu się w SMS-ach, a przecież oszuści stosują jeszcze nakładki, odczytujące dane z Twojej karty. Mimo postępującej technologii warto być nadzwyczaj ostrożnym.

Koniec awarii

Przy okazji przypominamy też, że awaria, która nastąpiła w Santander Bank Polska wczoraj około godziny 10, została usunięta w godzinach popołudniowych. Poinformowali nas o tym przedstawiciele banku, jednocześnie przepraszając wszystkich klientów za zaistniałe niedogodności. Według naszych informacji, również w Banku Millenium wszystko wróciło do porządku dziennego. Można korzystać z aplikacji mobilnej, a także kodu BLIK.

Zobacz również:

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here