Korzystasz z Allegro? Przeczytaj to koniecznie

Allegro

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Allegro. W końcu to największa platforma handlu elektronicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Korzysta z niej ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, a swoje towary sprzedaje ponad 100 tysięcy firm. Dużo prawda? Dla nich wszystkich sporym zaskoczeniem mogą okazać się ostatnie wieści dotyczące popularnego serwisu. Okazuje się, że może on mieć poważne problemy. Czy wpłyną one na życie zwykłych użytkowników serwisu?

Allegro pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadził swoją kontrolę ponad dwa lata. Na podstawie uzyskanych dowodów, postawił platformie dwa poważne zarzuty. Oba dotyczą nierównego traktowania firm korzystających z serwisu oraz nadużywania przez Allegro swojej pozycji na rynku.

O co konkretnie chodzi? O jakie działania serwisu chodzi? Po pierwsze, zdaniem urzędników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, platforma tak pozycjonowała produkty swojego własnego sklepu internetowego, aby były one częściej kupowane niż te, dostępne u innych sprzedających. Po drugie, kontrolujący twierdzą, iż Allegro korzystało z takich metod promocji, z których nie mogli skorzystać pozostali handlujący.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów praktyki platformy szkodziły nie tylko e-sprzedawcom, ale i pozostałym klientom. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż Allegro faworyzowało swoje produkty. Inni nie mieli szans w takim samym stopniu przedstawić swojej oferty kupującym.

W odpowiedzi na sformułowane zarzuty, serwis wydał oświadczenie. Przedstawiciele platformy twierdzą, iż zawsze działali zgodnie z prawem. Jednocześnie zwraca uwagę, iż asortyment oficjalnego sklepu Allegro to zaledwie 1% wszystkich towarów. Dodaje przy tym, że produkty te uzupełniają braki w asortymencie np. podczas szczytów zakupowych.

Co grozi popularnemu serwisowi? Jeśli zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzą się Allegro może znaleźć się w opałach. Aż 170 milionów złotych to maksymalna kwota kary za działania zarzucane platformie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat całej sytuacji? Czy Waszym zdaniem praktyki serwisu są rzeczywiście nieuczciwe? A może Allegro nie zrobiło nic nieetycznego? Czekamy na Wasze opinie. Piszcie w komentarzach pod artykułem.

Źródło: UOKiK

13 KOMENTARZE

 1. Są bezczelni naliczają niesłusznie prowizje na hasło policja lub sąd w ciągu kilkunastu minut bez gadania zwracają prowizje.czy nie jest to próba przywłaszczenia lub złodziejstwo?

 2. Nie znam bardziej zlodziejskiej platformy jak allegro.
  Wszystko narzucają i interpretują jak im się tylko podoba.
  Sam miałem kilka przypadków że rano mi zatwierdzili oferty A wieczorem inny pracownik usunął dlatego że nie zgodne z ich regulaminem .
  Całość poszła o słowo,, do ”
  Paranoja
  Liczę że jak najszybciej pokaże ktoś im gdzie ich miejsce.

 3. Allegro bylo ok do czasu sprzedania. Teraz to taki hipermarket gdzie robia co chca… Te podwyzki a prowizja za sprzedanie twojego auta wtf…. Rozumiem za ogloszenie zaplacic ale dawac iles procent od sprzedanego przedmiotu….

 4. A co do uoikika to zenada od lat nic nie robia… Polska wydala miliony na znak towarowy pokazujacy kraj pochodzenia danego produktu…. A hipermarkety niemieckie itp tylko opakowania maja polskie i wsypuja wszystko z niemiec francji lub hiszpani… Pryskane gmo gowno… Uokik to kolejna komuna komuchow co dostali prace po znajomosci , kilka baniek dostanie i sledztwo wyciszone

 5. Powinni zostac pozbawieni praw do sprzedazy.Po zaplaceniu vat i netto paliwa zus itd zostaje mi na pralce 20 zl. To jesli ktos placi im 100 zl prowizji to oznacza pralnie . Jawne dokladanie .Allegro powinno miec zakaz handlu

 6. Dodatkowo teraz żeby przejrzeć zawartość wyszukiwania trzeba się zalogować. Bez logowania wyświetlają się wyniki, ale na kilka sekund. Po czym znikają i pokazuje się strona do zalogowania. Kiedyś tak nie bylo

 7. Często kupuję przez allegro. Niczego takiego nie zauważyłam. Może dlatego, że nie ulegam manipulacjom . Kupuję to, co mi potrzebne i sama podejmuję decyzję kupna. Nawet jeśliby allegro promowało swoje towary, to jeśli będą byle jakie to i tak mnie nie zainteresują. Nie wiem o co ta cała burza. Najgorzej gdy nieuczciwi zarzucają innym nieuczciwość – a z reguły niestety tak jest. Złodziej widzi złodzieja a kurwa zobaczy w innej kurwę.

 8. Nie bardzo rozumiem w czyn jest problem. Czy hiper/super markety są karane za wystawianie towarów swojej marki w atrakcyjniejszych miejscach na półkach? Nie wydaje mi się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here