Korzystasz z Allegro? Przeczytaj to koniecznie

Allegro

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Allegro. W końcu to największa platforma handlu elektronicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Korzysta z niej ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, a swoje towary sprzedaje ponad 100 tysięcy firm. Dużo prawda? Dla nich wszystkich sporym zaskoczeniem mogą okazać się ostatnie wieści dotyczące popularnego serwisu. Okazuje się, że może on mieć poważne problemy. Czy wpłyną one na życie zwykłych użytkowników serwisu?

Allegro pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadził swoją kontrolę ponad dwa lata. Na podstawie uzyskanych dowodów, postawił platformie dwa poważne zarzuty. Oba dotyczą nierównego traktowania firm korzystających z serwisu oraz nadużywania przez Allegro swojej pozycji na rynku.

O co konkretnie chodzi? O jakie działania serwisu chodzi? Po pierwsze, zdaniem urzędników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, platforma tak pozycjonowała produkty swojego własnego sklepu internetowego, aby były one częściej kupowane niż te, dostępne u innych sprzedających. Po drugie, kontrolujący twierdzą, iż Allegro korzystało z takich metod promocji, z których nie mogli skorzystać pozostali handlujący.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów praktyki platformy szkodziły nie tylko e-sprzedawcom, ale i pozostałym klientom. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż Allegro faworyzowało swoje produkty. Inni nie mieli szans w takim samym stopniu przedstawić swojej oferty kupującym.

W odpowiedzi na sformułowane zarzuty, serwis wydał oświadczenie. Przedstawiciele platformy twierdzą, iż zawsze działali zgodnie z prawem. Jednocześnie zwraca uwagę, iż asortyment oficjalnego sklepu Allegro to zaledwie 1% wszystkich towarów. Dodaje przy tym, że produkty te uzupełniają braki w asortymencie np. podczas szczytów zakupowych.

Co grozi popularnemu serwisowi? Jeśli zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzą się Allegro może znaleźć się w opałach. Aż 170 milionów złotych to maksymalna kwota kary za działania zarzucane platformie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat całej sytuacji? Czy Waszym zdaniem praktyki serwisu są rzeczywiście nieuczciwe? A może Allegro nie zrobiło nic nieetycznego? Czekamy na Wasze opinie. Piszcie w komentarzach pod artykułem.

Źródło: UOKiK