NFZ znalazł sposób na to, by skrócić kolejki do specjalistów

NFZ
fot. Pixabay

Narodowy Fundusz Zdrowia budzi skrajne emocje. Z jednej strony nikt nie wyobraża sobie życia bez NFZ, ale sprawa ma też drugą stronę medalu. Kolejki do specjalistów coraz częściej się wydłużają. Na zabieg, czy operację czeka się nawet pół roku, a w skrajnych przypadkach rok i dłużej. Pacjenci mogą jednak z optymizmem spoglądać w przyszłość.

NFZ znalazł sposób na skrócenie kolejek

Swego rodzaju lekarstwem na długie kolejki do specjalistów, czy na zabiegi może być nowa propozycja rządu. Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia chcą dofinansować Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowymi pieniędzmi. Dlatego NFZ, a dokładnie fundusz zapasowy tejże instytucji ma otrzymać od rządu 2 miliardy złotych.

Projekt ustawy trafił już na Radę Ministrów i został rozpatrzony pozytywnie – informuje portal businessinsider.com.pl. Wspomniane 2 miliardy złotych będą mogły zostać wykorzystane przez NFZ na realizację bieżących działań. Mowa tutaj z pewnością o dodatkowy świadczeniach realizowanych przez służbę zdrowia.

Kiedy pacjenci odczują różnicę?

Pieniądze nie trafią jednak do Narodowego Funduszu Zdrowia natychmiast. Stanie się to od 2020 roku. Fundusz zapasowy miał początkowo wynosić 2,8 miliarda złotych, a dzięki wygospodarowaniu dodatkowych pieniędzy, wzrośnie do 4,8 miliardów złotych. Łącznie NFZ ma zaplanowany budżet na 2020 rok w kwocie przewyższającej 91 miliardów złotych.

Dlatego, jak twierdzą specjaliści, dodatkowe pieniądze mogą wpłynąć na zmniejszenie się kolejek do lekarzy. Pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą. Mamy nadzieję, że rzeczywiście tak będzie. W to, że NFZ jest potrzebny nikt nie powątpiewa. Czym byłoby życie bez publicznej służby zdrowia? Niemniej jednak, instytucja wymaga jeszcze kilku ważnych reform, by usprawnić jej działanie do tego stopnia, by zadowolić społeczeństwo.

źródło: businessinsider.com.pl

Zyskujące popularność w OTOPRESS.PL:

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here