Emerytura pójdzie w górę? Zaskakujący pomysł na ZUS

Emerytura od ZUS. Emeryci dostaną nowe świadczenie?

Emeryci w Polsce nie mają łatwego życia. W porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów – Niemców, muszą sporo oszczędzać, by wyjechać na upragnione wakacje. Polscy seniorzy z utęsknieniem czekają na 13. i 14. emeryturę, którą rząd obiecał wypłacić. Tymczasem Andrzej Duda wpadł na zaskakujący pomysł dla ZUS. Jego propozycja pozytywnie została odebrana zwłaszcza przez osoby, które przebywają na tzw. zasiłkach przedemerytalnych. Nowa emerytura może objąć między innymi nich. 

Nowa emerytura – świadczenie w górę dla osób na zasiłku przedemerytalnym?

Propozycja, którą wystosował Prezydent Andrzej Duda może być kusząca zwłaszcza dla osób, którym aktualnie brakuje niewiele do upragnionej emerytury. Ich świadczenie może wzrosnąć. Jeżeli rzeczywiście, stażowa emerytura zostanie wprowadzona.

Portal businessinsider.com.pl podaje, że Kancelaria Prezydenta pracuje nad tematem emerytur stażowych. Przyszli emeryci z zaciekawieniem przyglądają się rozwojowi sytuacji. Według wstępnego projektu, emerytura stażowa ma objąć kobiety, po przepracowaniu 35 lat oraz mężczyzn, po przepracowaniu 40 lat.

Co na to wszystko ZUS? Dla wspomnianego wyżej portalu wypowiedział się jeden z ekspertów rynku emerytalnego. Powiedział on, że ewentualna emerytura stażowa może nadszarpnąć Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Portal ponadto informuje, że należy zastanowić się jeszcze i dokładnie przeanalizować, od jakiego konkretnie stażu pracy powinna przysługiwać wspomniana emerytura stażowa.

Businessinsider.com.pl powołał się też na wypowiedzi Kancelarii Prezydenta, a konkretnie na komentarz Agnieszki Rylskiej-Tabaczyńskiej. – Prace nad projektem przyszłej ustawy, wprowadzającej emerytury stażowe znajdują się na wstępnym etapie koncepcyjnym. Ma on na celu analizę aktualnego stanu prawnego, a także określenie skutków społecznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych oraz finansowych nowych rozwiązań. 

Dla wskazanego portalu wypowiedział się również jeden z ekspertów ZUS, który zauważył, że emerytura stażowa obowiązuje już między innymi u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Emeryci za zachodnią granicą mogą skorzystać z niej po zdobyciu 45 lat stażu pracy. Ekspert ZUS zauważył również, że prawo do takiej emerytury jest masowo wykorzystywane przez ubezpieczonych.

Jak myślicie, czy Andrzej Duda ma dobry pomysł na ZUS? Czy emerytura stażowa jest słusznym rozwiązaniem? Z pewnością, nowy pomysł powiększy budżet osób, które aktualnie przebywają na tzw. zasiłku przedemerytalnym. To dla nich potencjalna emerytura może skoczyć w górę. Czekamy na Wasze opinie, w końcu wszystkim nam zależy, by emeryci w Polsce mieli jak najlepiej.

źródło: businessinsider.com.pl

Popularne z OTOPRESS.PL:

Piotr Paterczyk
Prywatnie wielki fan twórczości Paulo Coelho. Dziennikarz z zamiłowania. Popełniam różne tematy. Nie boje się pisać odważnie i otwarcie.

15 KOMENTARZE

 1. Ten co ma mało 1000 do 2500 powie ie dostać a ten co ma więcej powinien mieć podwyżki 50 zł i ani grosz więcej zjcue za 1000 1200 1500 gdzie oplataxzynsz wynosi 500 gaz światło i nwdua

 2. No tak 40lat stażowego możliwość emerytury a UBki,czy obecni tak samo a nie szlacheckie przywileje dla równych i równiejszych…..

  7
  1
 3. Emerytury za sraz oracy a nie za osiagniety wiek. Ten co idzie ze stazowej swije skladki odprowadzil w przeciwienstwie do tych co nie oracowali a osiagneli tylko wiek.
  To bedzie sprawiedliwe. Pracuje yo ide nie pracuje to nie mam emerytury

  12
  1
 4. Oczywiście jest to rozwiązanie do rozważenia. Moim zdaniem to państwo zrobiło dziwny system emerytalny, jedni płacą składki, a inni nie. Później ta druga grupa żali się, że ma małe emerytury. U nas, żeby były przyzwoite emerytury należałoby zlikwidować przywileje księży, służb mundurowych, sędziów, prokuratorów, rolników itp. Ciągle zmiany niestety prowadzą do tzw. optymalizacji, czyli coraz mniejszych emerytur kosztem przyznawania sobie przywilejów przez określone grupy wpływów.

  13
 5. I jedni i drudzy gówno się znają, przy czym Duda nie ma pojecia o niczym po pierwsze powrót stażu pracy, grup zaszeregowania, składki ZUS wszyscy mają płacić, likwidacja kominów finansowych, a przede wszystkim zacząć od rozliczeń pseudo polityków
  Slogan Solidarnoscowych pajacow mówił że wszyscy mamy równe żołądki, a teraz okazuje się że nie hipokryzja Kaczorow i Tuska i Jareczka sięga zenitu.

  5
  2
 6. Ja też przepracowałam 45 lat i myślę że na kobietę to aż za duzo emerytura 2000 zlotych…czynsz za 37,5metra 500 złotych apteka 200 do zł do tego gaz i energia elektryczna ile mi do życia i ubrania zostaje to policzcie sami,jestem zła na rządy w Polsce,gdybym była młodsza pojechałabym w swiat

  2
  3
 7. tak ja mam ret rodzinej grosze i jak tu zyc w tej polsce czysze drorzejom wegiel tesz gaz czeba kupowac mam 1.200zł naj lepiej by było rzeby sobe rzyce odebrac i juszoniczym nie myslec

 8. tak ja mam ret rodzinej grosze i jak tu zyc w tej polsce czysze drorzejom wegiel tesz gaz czeba kupowac mam 1.200zł naj lepiej by było rzeby sobe rzyce odebrac i juszoniczym nie myslec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here