Apel na Święta Bożego Narodzenia! Wycofują produkt. Spożycie może grozić śmiercią

koronawirus w Polsce, w liczbach

Za kilka dni obchodzić będziemy Święta Bożego Narodzenia. W związku z tym w sklepach da się zauważyć znacznie wzmożony ruch. Miliony Polaków ruszyły na zakupy świąteczne, a także w poszukiwaniu prezentów last minute. Wobec tego warto zapoznać się z komunikatem dotyczącym jednego, z popularniejszych produktów. Jest niebezpieczny, nie kupuj go! Komunikat wystosował nawet Główny Inspektorat Sanitarny.

Uważaj, gdy robisz zakupy na Święta Bożego Narodzenia

Jak zauważyliśmy na wstępie komunikat, który wydał Główny Inspektorat Sanitarny jest szczególnie ważny, gdyż za pasem Święta Bożego Narodzenia. W tym okresie robimy częstsze, a przede wszystkim obfitsze zakupy. Dlatego jeszcze bardziej musimy zwracać uwagę, by do naszego koszyka nie trafił niepożądany produkt.

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży partie ryb sprzedawanych w marketach sieci MAKRO Cash and Carry Polska S.A. GIS alarmuje, że produkt jest niebezpieczny, a jego spożycie może spowodować zarażenie się listeriozą.

Czym jest listerioza?

Listerioza to zakażenie bakteryjne, które wywoływane jest przez pałeczki Listeria monocytogenes. Ów pałeczki można znaleźć między innymi w produktach spożywczych, jak surowe jarzyny i owoce, mleko, sery, lody, drób, mięso, ryby. Choroba może mieć bardzo opłakane skutki – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet zapalenie mózgu. Dlatego ważne jest, by przeczytać komunikat GIS, tak, by Święta Bożego Narodzenia były zdrowe i bezpieczne.

Jaki produkt dokładnie wycofano?

O dokładnych przyczynach i produkcie, który wycofano przeczytamy w komunikacie GIS. Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił nawet specjalną infografikę na własnej stronie na Facebooku, tak, by dotarła ona do jak największego grona odbiorców, którzy intensyfikują swoje zakupy na Święta Bożego Narodzenia:

Zakupy Święta Bożego Narodzenia
fot. GIS

Wycofany z obrotu został produkt pod nazwą MC Halibut Niebieski, steki, wędzone. Chodzi o partię numer 01/340. Wyprodukowany został przez przez firmę Rybhand Sp. z o.o. Sp. k., weterynaryjny numer identyfikacyjny 30061802.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by nie spożywać pod żadnym pozorem tego produktu, jeżeli zdołaliście go już zakupić przed wydaniem stosownego komunikatu. W przypadku wystąpienia objawów choroby po jego spożyciu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarze przyjmują także w Święta Bożego Narodzenia, czy bezpośrednio przed nimi.

Więcej informacji na temat wycofywania produktu ze sklepowych półek można znaleźć na oficjalnej stronie sieci, która jest jego dystrybutorem.

źródło: GIS, medonet.pl