R

Rezerwiści pilnie wzywani do jednostek! Iran grozi

Rezerwiści pilnie wzywani do jednostek! Iran grozi

Napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem rośnie z godziny na godzinę Ministerstwo Obrony nie pozostawiło żadnych nadziei i zapowiedziało, że wezwie pilnie na ćwiczenia rekordową liczbę rezerwistów. Ale to nie wszystko…

Wszyscy żyją tym, co dzieje sw relacjach USA z Iranem. Po silnym nocnym ostrzale rakietowym baz USA na terenie Iraku, Polskie władze nie daje nadziei. Na ćwiczenia na poligonach ma zostać wezwanych prawie 100 tys. rezerwistów. Bez względu na wiek!

Wyciekło rozporządzenie ministra

Jest już wstępny projekt nowego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Co przewidują jego zapisy na 2020 rok? To podobnie jak w ubiegłych latach przepisy dotyczące szkolenia byłych żołnierzy służby wojskowej oraz wszystkich tych osób, które z różnych przyczyn nie odbywały służby i zostały przeniesione do rezerwy (tzw. rezerwiści).

Ministerstwo Obrony Narodowej stawia nie tylko na regularne szkolenia Wojsko Obrony Terytorialnej. Na celowniku są znów rezerwiści i wszyscy z kategorią A, czyli „zdolni do służby”. To aktualnie priorytet ustalony przez szefa Sztabu Generalnego. Zgodnie z jego zapowiedziami, rok 2020 stanie się „Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych”.

Ćwiczenia planowane przez MON na ten rok – w zależności od rodzaju i zakresu – mogą potrwać od 5 dni do 2 tygodni. Rezerwiści muszą poznać nowe procedury obowiązujące w nowoczesnej armii, nauczą się też obsługi sprzętu bojowego. Ale to nie koniec! Niektórych czeka przekwalifikowanie.

Rezerwiści mają tylko 4 godziny, by dotrzeć do jednostki

Na regularne ćwiczenia może łącznie trafić do 80 tysięcy rezerwistów.  Dlatego warto oczekiwać na listonosza, który przyniesie nam pilne wezwanie w „trybie natychmiastowego stawiennictwa”. Warto zaznaczyć, że przepisy dotyczące mobilizacji rezerwistów na wypadek wojny pochodzą z 1967 roku…

Rezerwiści mają się czego bać. Do tej pory mogli korzystać z wolności i zabawy z synami, ale i wnukami. Wojsko interesuje się również tymi rezerwistami, którzy nie ukończyli sześćdziesiątki. Ci, którzy nigdy nie zaznali wojskowego życia, pod groźbą grzywny lub więzienia będą mieli na stawienie się w jednostce zaledwie 4 godziny!

Źródło: se.pl, rp.pl

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ