Kaczyński na banknocie 500 zł? Fala oburzenia

kaczyński
kaczyński

Przed nami dziesiąta już rocznica tragicznej katastrofy smoleńskiej, w której zginął Lech Kaczyński. W głowach posłów z obozu władzy pączkują pomysły na przypomnienie, jak wielki to był człowiek. Mówi się o emisji banknotów jego wizerunkiem, co da mu na wieki miejsce wśród największych królów.

Do tragicznej w skutkach katastrofy rządowego samolotu Tu-154 doszło 10 kwietnia 2010 roku. Politycy Prawa i Sprawiedliwości głowią się, jak tu godnie uczcić pamięć ofiar. Przede wszystkim chcą, by jeszcze bardziej godnie niż kiedykolwiek został uczczony tragicznie zmarły w tej katastrofie Lech Kaczyński. W obozie władzy zrodził się kontrowersyjny pomysł. Chodzi o umieszczenie głowy Lecha Kaczyńskiego na… banknocie.

„Zasługuje na to jak nikt…”

– Nie ma absolutnie żadnych przeszkód, a wręcz jest to bardzo wskazane. Prezydent Polski Lech Kaczyński jak nikt zasługuje, by pojawić się na banknocie – stwierdziła w rozmowie z mediami Anna Ewa Cicholska z PiS.

Wydaje się, że posłanka Cicholska nie jest w tym osamotniona. Tego samego zdania jest jej partyjna koleżanka Barbara Dziuk. Twierdzi ona, że „taka forma upamiętnienia tak wielkiego i wybitnego człowieka jest godna”, a Lech Kaczyński był po prostu „wybitny”.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński zaszokował opinię publiczną tym, co ujawnił

Konkludując – czy takie upamiętnienie jest konieczne? Jak wiemy z medialnych doniesień, już w 2010 roku wybito na cześć zmarłego prezydenta pamiątkową monetę ze srebra. Lech Kaczyński był na niej widoczny w całej okazałości.

Kaczyńskie wielokrotnie upamiętniany

Narodowy Bank Polski chce w 2020 roku wprowadzić w obieg kolejne takie monety. Będzie to nie lada gratka dla kolekcjonerów monet. Ta o nominale 100 zł ma być wybita zaledwie w 1,5 tys. egzemplarzy. Druga z pewnością będzie bardziej dostępna, ale o mniejszej wartości – 50 zł. Takich monet NBP wprowadzi w obieg w liczbie 14 tys. egzemplarzy. Planowany termin emisji to koniec marca tego roku.

To było do przewidzenia. Inicjatywa, choć wciąż o statusie nieoficjalnej, z pewnością zdążyła wzbudzić już spore zamieszanie. Być może wizerunek zmarłego prezydenta pojawi się na banknocie o nominale 500 zł? To by na zawsze pozwoliło kojarzyć nazwisko z 500 plus.

Źródło: Radio Zet, Fakt