Unia Europejska mówi stanowcze NIE. Chodzi o …

unia europejska zakaz

Unia Europejska już nie jeden raz wywołała konsternacje swoimi dyrektywami. Wszyscy zastanawiają się jak będzie tym razem. Czy przepisy dotyczące papierosów, które wejdą w życie 20 maja tego roku zostaną przyjęte z zadowoleniem, czy też wprost przeciwnie? To faktycznie godny pochwały krok ku walce o zdrowsze społeczeństwo? Taki ruch może się udać?

Mentol w papierosach – Unia Europejska uchwaliła dyrektywę

Ochrona zdrowia to główny cel dyrektywy z 2014 roku, która zacznie obowiązywać już za 4 miesiące, czyli od 20 maja. Unia Europejska zakazuje w niej sprzedaży papierosów mentolowych. Swoją decyzję argumentuje tym, że mentol dodany do papierosa czyni palenie atrakcyjniejszym. Przez to wzrasta liczba nałogowych palaczy. Ponadto, w konsekwencji utrudnia to podjęcie decyzji o rzuceniu nałogu. Warto dodać, że zakaz nie dotyczy tylko papierosów mentolowych. Eksperci z ramienia UE mówią wprost, że papierosy powinny mieć smak tytoniu. Papieros powinien być papierosem.

Co w praktyce oznaczają regulacje prawne, które wprowadziła Unia Europejska? Oczywiście osoby, które do tej pory paliły wspomniany rodzaj papierosów będą musiały się bez nich obyć. Być może wiele z tych osób w ogóle zrezygnuje z palenia. Co ciekawe, 10 procent produkcji papierosów mentolowych pochodzi z naszego kraju. Zajmujemy 4. miejsce pod tym względem w Europie. Z tego co wytworzymy w Polsce aż 70 procent eksportujemy do innych państw.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole. Uważaj!

Warto dodać, iż Unia Europejska nie zakazuje rozprowadzania wkładów tytoniowych do podgrzewaczy. Przykładem takiego asortymentu jest IQOS. Zatem od 20 maja 2020 roku ten produkt stanie się jedynym legalnym produktem tytoniowym o smaku mentolu.

Podsumowując należy zwrócić uwagę, iż to kolejne działania podjęte przez UE na rzecz ochrony zdrowia. Wspomnijmy chociażby o obowiązkowym umieszczaniu na paczkach papierosów drastycznych fotografii, ukazujących skutki palenia. Czy dzięki takim ruchom Unia Europejska odniesie zamierzony efekt? Nie wiadomo. Być może tylko rozwścieczy palaczy. Jednakże nawet gdyby tak było, warto podjąć takie ryzyko i spróbować. W końcu zdrowie i życie człowieka jest wartością nadrzędną.

Źródło: Polska The Times, RadioZET.pl