R

Rusza spis powszechny! Grzywna lub sąd za unikanie odpowiedzi

Rusza spis powszechny! Grzywna lub sąd za unikanie odpowiedzi

Niebawem ruszy kolejny narodowy spis powszechny ludności oraz mieszkań. Uwaga – za odmowę udzielenia odpowiedzi grożą wysokie grzywny!

Spis odbywa się regularnie w odstępach co 10 lat. W tym roku potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca, czyli cały II kwartał. Pojawią się przy tej okazji nowinki – będzie można wypełnić formularze samodzielnie poprzez witrynę internetową Głównego Urzędu Statystycznego.

Udział jest obowiązkowy!

Eksperci GUS stawiają po raz pierwszy na obowiązek samospisu on-line. Oznacza to, że każdy objęty obowiązkiem będzie zmuszony odpowiedzieć na pytania. UWAGA! Jeśli ktoś uchyli się od obowiązku udziału w spisie, osobiście odezwie się do takiej osoby rachmistrz. Kary mogą być wysokie. Rachmistrzów w całej Polsce ma być w sumie nawet 18 tys.

Spis powszechny to obowiązek, obejmuje wszystkich obywateli, a konkretnie osoby przebywające na stałe lub czasowo na terenie kraju. To również przebywający u nas cudzoziemcy. Spis nie ominie nawet bezdomnych – dla nich formularze przygotowanie będą w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Do pozostałych rachmistrzowie postarają się dotrzeć pracując w terenie.

Zobacz także: Ekonomiści: drożyzna nas dobije. Polacy, zapnijcie pasy!

Jakie dane trzeba podać?

Spis powszechny polega na pozyskiwaniu danych takich jak: płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, zawód, forma wykonywania pracy (bezrobocie, pracujący, branża zatrudnienia). To także dane dotyczące naszych uczuć religijnych, a konkretnie przynależności do Kościoła czy związków wyznaniowych. Jeśli jeździliśmy do pracy poza Polskę, trzeba to też ujawnić!

Spis powszechny gromadzi dane dotyczące zarówno ludzi, jak i miejsc zamieszkania, czyli gospodarstw domowych. W formularzu znajdziemy więc na pewno szczegółowe pytania o wielkość naszych mieszkań, sposoby jego ogrzewania, dostępność do kuchni czy łazienki i wiele innych kwestii – również drażliwych.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. W spisie obowiązkowo udział muszą wziąć także rodzice nieletnich. To oni wypełniają formularze w ich imieniu. Nie warto więc się uchylać. W przypadku pytań informacje dodatkowe pojawią się w TVP i Polskim Radiu. W ramach misji publicznej stacje te wyemitują 200 godzin spotów.

Źródło: GUS, onet.pl

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ