Emeryci zdruzgotani. Radość z ich twarzy niebawem zniknie

Już za dwa miesiące zapowiedziana waloryzacja świadczeń. Emeryci rzekomo dostaną jeszcze więcej niż rządzący zakładali. Prawda jest taka, że nie ma z czego się cieszyć, bo to co da rząd zjedzą rosnące koszty życia i inflacja.

Emerytury podniesione zostaną już marcu. Waloryzacja dotyczy wszystkich osób pobierających świadczenia emerytalne i rentowe. Najmniej zamożni emeryci dostaną za chwilę więcej nawet o 3,74 proc więcej pieniędzy. Większymi pieniędzmi jednak emeryci długo się nie nacieszą.

Waloryzacja – ile i czemu tak mało?

Ile tak właściwie wyniesie waloryzacja w przełożeniu na złotówki? Osoby dostające co miesiąc w przedziale od 943 zł do 1850 zł dostaną prawie 60 zł brutto. Niepokojące są jednak informacje płynące z gospodarki jak i danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emerytury zagrożone? Kolejna straszna prognoza nt. ZUS

Zgodnie z komunikatami GUS ceny podstawowych produktów żywnościowych rosną jak oszalałe. W ubiegłym roku, który ledwo się skończył, owoce i warzywa zdrożały nawet o 2/3. Z innymi produktami nie jest lepiej. Mięsa i wędliny oraz mąka poszły w górę od 10 do nawet 20 proc. Ten rok niestety nie daje nadziei – ceny poszybują jeszcze mocniej. Co więc da waloryzacja?

Wzrost cen zjada podwyżki świadczeń

W 2019 r. za wzrost cen produktów pierwszej potrzeby nie odpowiadał rząd, tylko wydarzenia, na które nie ma większego wpływu.Jednak tym razem galopujące ceny wynikają wprost z wprowadzonej wyższej płacy minimalnej (2,6 tys. złotych przed odciągnięciem podatków).

500 plus czekają wielkie zmiany? Rodzice są załamani

Emeryci dostaną po kieszeni najmocniej. Waloryzacja będzie zjedzona przez rosnące ceny nie tylko jedzenia, ale i prądu, benzyny i wywołujące oburzenie rosnące koszty utrzymania mieszkania.

Radośni mogą być – z tego wynika – jedynie najbogatsi emeryci, których w Polsce jest niewielu. Tylko w ich przypadku waloryzacja przegoni poziom inflacji, czyli dostaną rzeczywistą rekompensatę ubiegłorocznych wzrostów cen. Pozostali tak szerokiego uśmiechu na twarzy mieć nie będą…

Źródło: GUS

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: