Szkodliwe mięso w Auchan? Internauta ostrzega

Sieć marketów Auchan jest jedną z największych w Polsce. Jest to marka specjalizująca się przede wszystkim w sprzedaży produktów spożywczych, lecz w katalogu wykonywanych przez nią usług możemy również odnaleźć produkty z innych kategorii. Dziś jednak skupimy się na zderzeniu, o którym poinformował Pan Marcin Bustowski, który na bieżąco stara się informować Polaków o szkodliwości pewnych produktów spożywczych, które powszechnie są dostępne w polskich sklepach. Pan Marcin opublikował post składający się ze zdjęcia, na którym widzimy badanie mięsa z sieci Auchan. Widać na nim przede wszystkim, że znacząco zostały przekroczone normy występowania azotanów. Jakie konsekwencje mogą z tego tytułu powstać u człowieka po spożyciu mięsa takiej jakości?

Szkodliwe mięso w polskich marketach?

Nie ulega wątpliwości, że miliony Polaków codziennie spożywa wiele rodzajów powszechnie dostępnych gatunków mięsa. Od lat w tej kategorii dominują mięsa wieprzowe, wołowe oraz przede wszystkim drób. Niestety nie zawsze mięso, które kupujemy, jest najwyższej jakości. Nie chodzi w tym aspekcie o samą datę spożycia konkretnego produktu.

Nadmiar azotanów w mięsie wieprzowym z Auchan?

Jeden z internautów opublikował zdjęcie, na którym widzimy pomiar mięsa z sieci Auchan (tak wynika z relacji autora postu). Z odczytu wyraźnie wynika, że zakupione mięso przekracza wyraźnie powszechnie przyjęte normy dotyczące występowania azotanów. Według portalu „aptekagemini.pl” w polskim prawie normy dotyczące tych związków chemicznych wyglądają następująco: 150 mg/kg w przypadku produktów mięsnych, 100 mg/kg w produktach mięsnych sterylizowanych,
180 mg/kg w peklowanych produktach mięsnych. W dzisiejszym przykładzie pomiar wskazał aż 625 mg/kg.

Nadmiar azotanów a konsekwencje dla zdrowia

Nadmiar azotanów w produktach spożywczych jest szkodliwy w skutkach dla człowieka. Według informacji podanych przez portal aptekagemini.pl: Azotyny wiążą się z hemoglobiną i uniemożliwiają przenoszenie tlenu poprzez jej stałe blokowanie. To skutkuje niedotlenieniem tkanek oraz organów. Związki te rozszerzają naczynia krwionośne oraz działają rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Na dodatek objawy zatrucia widoczne są już po 30 minutach u osoby, która spożyła produkt z nadmiarem azotanów.

Źródło: Facebook

Źródło: Facebook

Polecamy:

Putin chce potępić Polskę. Już wiadomo, jakie ma plany!