Śmiertelna choroba powraca! Czy Polakom grozi epidemia?

Z roku na rok spotykamy się ze wzrostem liczby przypadków choroby, która miała zniknąć dawno temu. To śmiertelna choroba, na którą zapada coraz więcej dzieci w Polsce. Czy grozi nam epidemia?

Pierwsze objawy tego niebezpiecznego schorzenia to katar, nasilający się w nocy kaszel oraz zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach może dojść nawet do zapalenia płuc lub uszkodzenia mózgu.

Śmiertelna choroba – krztusiec

Choroba ta jest bardzo groźna. Dawniej dzieci umierały na krztusiec. Jednak w Polsce od lat 60 – tych istnieje obowiązek szczepień przeciwko temu schorzeniu. Takie przepisy wprowadzono po tym, jak w 1960 roku w naszym kraju ta choroba zainfekowała ponad 95 tysięcy osób. Później liczba zachorowań zmniejszyła się stukrotnie.

Dlaczego krztusiec powraca?

Jednak od połowy lat 90 – tych ta śmiertelna choroba powraca. W ubiegłym roku odnotowano 1626 przypadków krztuśca. Było to więc aż 78 zachorowań więcej niż w 2018 roku. Ta zakaźna choroba układu oddechowego ma więc tendencję do coraz większego rozprzestrzeniania się. Krztusiec ma podłoże bakteryjne i najgroźniejszy jest w przypadku niemowląt i małych dzieci. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową.

Lekarze apelują o baczne obserwowanie swoich pociech, a w razie jakichkolwiek wątpliwości o natychmiastowe udanie się do lekarza. U każdego choroba może mieć bowiem całkiem inny przebieg. Na krztusiec chorują jednak nie tylko dzieci. Coraz częstsze przypadki zakażeń są obserwowane również u osób dorosłych.

Szczepić czy nie szczepić?

Szczepionką, którą dziś stosuje się przeciwko krztuścowi jest tzw. DTP. Chroni ona również przed błonicą oraz tężcem. Szczepienie jest podawane dzieciom po raz pierwszy w siódmym tygodniu życia, a następnie jeszcze kilkukrotnie w pierwszych sześciu latach życia. Ryzyko, jakie niesie za sobą szczepionka jest bardzo niewielkie.

Ta śmiertelna choroba jest jednak lekceważona przez wielu rodziców. Decydują się oni nie szczepić swoich dzieci lub zapominają o powtórzeniu szczepienia w przyszłości. Młody organizm dziecka często nie będzie w stanie poradzić sobie z tak ciężkim schorzeniem. Starszy dorosły, który prowadzi niezdrowy tryb życia, a do tego nie był wcześniej zaszczepiony, również może być narażony na śmiertelne skutki zachorowania na krztusiec.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: