Epidemia już w Polsce? GIS wydał pilny komunikat

Istnieje wiele teorii dotyczących końca ludzkości. Jedna z nich mówi o epidemii śmiertelnej choroby, która doprowadzi do tego, iż gatunek ludzki zniknie z powierzchni Ziemi. Patrząc na to co dzieje się ostatnimi czasy na świecie można odnieść wrażenie, iż właśnie zaczął realizować się „czarny scenariusz”. Mowa o tajemniczym koronawirusie 2019-nCoV, który zabił już kilkadziesiąt osób. Sytuacja jest na tyle poważna, iż GIS wydał w tym temacie aż trzy komunikaty.

GIS radzi co robić

Przypomnijmy, iż koronawirus po raz pierwszy pojawił się w Chinach, w mieście Wuhan. Niestety, w tej chwili nie jest znane źródło wirusa. Wiemy natomiast jakie są objawy zarażenia. Osoba zakażona uskarża się na gorączkę (powyżej 38 stopni Celcjusza), kaszel oraz duszności. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, a nawet niewydolność oddechową. Do tej pory wiemy o 41 ofiarach, a także o ponad 1,3 tysiącach osób zarażonych na całym świecie. Zatem nie dziwi, że GIS odniósł się do tego tematu.

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej pojawiły się aż trzy komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pierwszy dotyczy zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zarażenie koronawirusem. Jest w nim mowa m.in. o objawach i sposobie zakażenia, informacji dla osób powracających z Azji, Południowo-Wschodniej oraz zasadach postępowania w samolocie i na lotniskach.

Drugi komunikat GIS poświęcony jest temu jak powinni się zachowywać podróżujący. Znajdziemy w nim m.in. instrukcję tego, jak należy prawidłowo myć ręce. Jest to ważne o tyle, iż koronawirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych osoby chorej.

"Więzień miłości" - dramat w finale 1. sezonu serialu TVP

W trzeciej informacji, GIS odradza podróżowanie do Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli pomimo ostrzeżeń ktoś zdecyduje się polecieć w tamte rejony, znajdzie szereg zaleceń, które mają go uchronić od zakażenia. Zaleca się m.in. unikania zatłoczonych miejsc, kontaktu z chorymi ludźmi oraz ze zwierzętami, przestrzeganie zasad higieny.

Podsumowując, trzeba zaznaczyć, iż GIS cały czas monitoruje sytuację. Uspokaja także Polaków, iż nie ma żadnych informacji o tym, aby towary importowane z Chin mogły mieć jakikolwiek wpływ na zakażenie koronawirusem. Na koniec warto przytoczyć słowa rzecznika prasowego tej instytucji: „W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zakażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki.”

Źródło: GIS, Polskie Radio

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: