Strona główna OTOPRESS Wiadomości Pozostałe wiadomości Emeryci będą zadowoleni. ZUS podnosi wysokość świadczeń

Emeryci będą zadowoleni. ZUS podnosi wysokość świadczeń

Emeryci nie mają łatwego życia. Niskie świadczenia, wysokie ceny leków, samotność – to problemy z którymi przychodzi im się borykać na co dzień. Na szczęście obóz rządzący nie zapomina o seniorach. Wprowadził m.in. bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia, wypłacił tzw. „trzynastą emeryturę”. Bez wątpienia za nieco ponad miesiąc starsi Polacy będą mieli kolejny powód do radości. Wszystko za sprawą ZUS. Co takiego przygotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

ZUS będzie liczył

Prawdopodobnie emeryci cieszą się z każdego przysłowiowego „dodatkowego grosza” w kieszeni. Na pewno z niecierpliwością czekają na 1 marca 2020 roku. To właśnie wtedy ZUS zwaloryzuje emerytury i renty. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy w bieżącym roku?

- REKLAMA -

Ogólnie mówiąc, wszystko zależy od wskaźników dotyczących inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w minionym roku. Oczywiście oficjalne dane poda w lutym, w swoim komunikacie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Na podstawie tych wskaźników ZUS zwaloryzuje świadczenia.

Ważna wiadomość dla poszkodowanych w aferze Amber Gold

- REKLAMA -

Przechodząc do sedna sprawy, odpowiedzmy na pytanie o to, na jaki wzrost mogą liczyć emeryci? Otóż wszystko zależy od sposobu obliczania podwyżek. Bezsprzecznie do wyboru są dwa. Pierwszy, jest ściśle związanych z projektem budżetu na 2020 rok, który zakłada 3,24% wzrost wypłat. Co to oznacza? Osoby pobierające z ZUS najniższe emerytury (obecnie wynoszącą 1100 zł), mogłyby liczyć na 35,60 złotych brutto więcej. Natomiast świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosłoby o 42,77 złotych brutto, a z tytułu częściowej niezdolności o 26,73 złote brutto.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje też…

Trzeba również wspomnieć o drugiej, bardziej korzystnej dla emerytów opcji tj. kwotowo-procentowej waloryzacji. Dodajmy, że to właśnie nad tą wersją pracuje w tej chwili rząd Mateusza Morawieckiego. W rezultacie świadczenia z ZUS waloryzowane tą metodą wzrosłyby minimum o 70 złotych brutto. Bezsprzecznie ta opcja byłaby korzystniejsza dla seniorów.

Podsumowując, temat waloryzacji emerytury jest niezwykle ważny. Dość powiedzieć, że dotyczy prawie 10 milionów Polaków, którzy pobierają różnorakie świadczenia z ZUS. Jak będzie w tym roku? Czy emerycie będą zadowoleni? Uważacie, że taka podwyżka to dobry pomysł? A może sądzicie, że rząd powinien w jakiś inny sposób pomagać emerytom i rencistom?

Źródło: businessinsider.com.pl

Maria Paweł
Maria Paweł
Dziennikarka OTOPRESS. Piszę, bo lubię. Ulubione tematy: show-biznes, sport i podróże. Z wykształcenia filolog obcy. Cenię ludzi kreatywnych.

POPULARNE WIADOMOŚCI: