Masz konto w serwisie Facebook? Lepiej o tym wiedzieć…

Facebook musisz to wiedzieć

Facebook to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Przy jego pomocy możemy przykładowo kontaktować się ze znajomymi, umieszczać i przeglądać zdjęcia, czy wyrażać swoje opinie i emocje. Do tego serwis jest prosty, bo intuicyjny w obsłudze. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z niektórych możliwości platformy, które są wykorzystywane przez jej  twórców.

Facebook a aktywność użytkowników

Przy okazji afery związanej z wyciekiem danych, okazało się, że popularny serwis społecznościowy niezbyt dobrze dba o dane swoich użytkowników. To właśnie wówczas jego twórca Mark Zuckerberg obiecał poprawę w kwestii ochrony prywatności osób posiadających konta w serwisie Facebook.

Nie od dziś wiadomo, że popularny serwis monitoruje zachowanie swoich użytkowników w internecie. Sam Zuckerberg przyznał: „Inne firmy przesyłają nam informacje o twojej aktywności na swoich stronach, a my wykorzystujemy te informacje, aby pokazać ci reklamy, które są dla ciebie istotne”. Do tej pory nie mogliśmy nic z tym zrobić. Na szczęście, teraz, dzięki samemu serwisowi Facebook, możemy mieć na takie działanie realny wpływ.

GIS alarmuje! Masz w domu ten produkt? Wyrzuć go, jest szkodliwy dla zdrowia

Otóż na platformie Facebook pojawiła się nowa funkcja pod nazwą „Aktywność poza Facebookiem”. Dzięki temu narzędziu będziemy mogli dowiedzieć się jakie firmy i strony przesyłają serwisowi społecznościowemu informacje na nasz temat. Jednak prawdopodobnie najważniejsze funkcjonalności to blokada tego typu działań firm i witryn internetowych oraz wyczyszczenie historii naszej aktywności.

Jak można skorzystać z tego narzędzia? Klikamy w strzałkę w prawym górnym rogu w serwisie Facebook i wybieramy „Ustawienia”. Następny krok to znalezienie w kolumnie po lewej „Twoich informacji na Facebooku” i kliknięcie „Aktywności poza Facebookiem”. Na tej samej stronie znajduje się opcja „Zarządzaj swoją aktywnością poza Facebookiem” przy pomocy której możemy wyczyścić historię naszej aktywności oraz zablokować możliwość zapisywania naszych działań na koncie serwisu w przyszłości.

Podsumowując trzeba zaznaczyć, że nowe funkcjonalności wydają się całkiem przydatne. Co prawda, nawet jeśli zablokujemy firmom i stronom możliwość wysyłania platformie Zuckerberga informacji na nasz temat, Facebook nadal będzie mógł otrzymywać dane, z tym że nie będą one przypisane do naszego konta.

Źródło: Facebook