Emmanuel Macron z wizytą w Polsce. Znamy szczegóły

O jakiegoś czasu wszystkie polskie media rozpisują się na temat wizyty prezydenta Francji  w Polsce. Emmanuel Macron spotkał wczoraj się zarówno z prezydentem Andrzejem Dudą jak i premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Dziś zaś Macron ma wygłosić przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prezydent Andrzej Duda podczas powitania Macrona podkreślił, iż jego wizyta w Polsce jest to przełom w relacjach polsko-francuskich. W wypowiedzi odniósł się on również do tego jak będzie wyglądał Unia Europejska po piątkowym Brexitcie. Co więcej prezydent podkreślił, że planowany program współpracy z Francją zdecydowanie pomoże odnaleźć się obu państwom w nowej sytuacji.

„Nie mamy wątpliwości, że UE będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie; role w UE będą musiały zostać w jakimś sensie poukładane na nowo” – powiedział Andrzej Duda.

Emmanuel Macron i Andrzej Duda – polsko-francuska współpraca?

Polska jest 21. krajem odwiedzonym przez prezydenta Francji. Warto dodać, iż była to pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w Polsce i pierwsza europejska w tym roku. Towarzyszyli mu ministrowie: Bruno Le Maire – gospodarka i finanse, Florence Parly – minister ds. sił zbrojnych, Elizabeth Borne – minister ds. transformacji ekologicznej.

Macron w przemówieniu również podkreślił, iż współpraca między naszymi państwami pomoże odnaleźć się w nowym – jak podkreślił prezydent Francji – niepewnym świecie. Co więcej współpraca ta ma opierać się przede wszystkim na podpisaniu deklaracji przez szefów MSZ. Ma być ona dopełnieniem deklaracji z 2008 roku o współpracy strategicznej Polski i Francji. Wspomniana deklaracja ma regulować współpracę na wielu obszarach – politycznym, gospodarczym i militarnym. Co więcej polsko-francuska ma również pomóc państwom w dziedzinach bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, energetyki, a także współpracy przemysłowej.

Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem bowiem, że w Polsce – co pokazuje jej historia – głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości – Powiedział Emmanuel Macron w sprawie ostatnich reform związanych z polskim wymiarem sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Wstrząsające zdjęcie sprzed płonącej katedry. Na pierwszym planie: Macron