Minister Skiba: szkody wyrządzone przez GetBack to pół miliarda złotych

Podczas dzisiejszego posiedzenia senatu, wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował o aktualnych danych na temat wartości szkód wyrządzonych przez GetBack.

Afera GetBack nadal jest sporym problemem dla obozu rządzących. Dodatkowo szkody, jakie wyrządziła spółka zarządzająca wierzytelnościami liczona jest w milionach. Dziś wiceminister finansów oszacował te liczby.

– Aktualnie łączna wartość szkody jaka została wyrządzona w spółce GetBack SA, co znalazło odzwierciedlenie w stawianych podejrzanym zarzutom, szacowana jest na co najmniej 503 mln zł – powiedział dziś na posiedzeniu senatu Leszek Skiba.

Czy te pieniądze uda się jednak odzyskać tak, aby wróciły do poszkodowanych? Minister informuje, że sporą część udało się już zabezpieczyć. – Wysokość zabezpieczonego mienia i dokonanych blokad na rachunkach należących do podejrzanych wynosi aktualnie 373 mln zł – mówił.

Afera GetBack – co dalej? 

Wiceminister poinformował dziś, że cały czas trwają działania nad zabezpieczeniem kolejnych środków, które mogą należeć do poszkodowanych na aferze GetBack. Prace są intensywne. Ponadto w sprawie przesłuchano już prawie półtora tysiąca osób. Akta tych spraw to ponad 28 tomów.

– Głównym i najważniejszym wątkiem śledztwa, z uwagi na dużą liczbę pokrzywdzonych jest wątek dotyczący do doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości inwestorów (…) w związku z emisją i sprzedażą obligacji GetBack za pośrednictwem Idea Banku SA oraz domów maklerskich oraz innych podmiotów współpracujących z wyżej wymienionym bankiem – mówił dziś w senacie wiceminister Leszek Skiba.

Temat GetBack ciągnie się już latami. Setki ludzi straciło ogromne pieniądze. Ponadto, łudząco podobną sprawę mieliśmy już w 2012 roku, kiedy na jaw wyszła afera Amber Gold. W tym przypadku, jak i w tamtym Komisja Nadzoru Finansowego znacznie wcześniej informowała oraz wydawała ostrzeżenia. Niestety spora część osób nie reagowała na te zalecenia.

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: