C

Ceny paliw niższe za sprawą koronawirusa?

Ceny paliw niższe za sprawą koronawirusa?
Epidemia koronawirusa stała się w ostatnim czasie numerem jeden na liście najważniejszych tematów medialnych na całym świecie. Choć to ogromna tragedia, niektóre media donoszą, iż może ona wpłynąć gospodarkę. A dokładnie na część przemysłu paliwowego. A więc – ceny paliw. Z czego to wynika?

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku. Wcześniej bagatelizowany problem, zyskał obecnie rangę poważnego. Wynika to z tego, że sam wirus początkowo zaatakował niewielką liczbę osób. Co więcej byli to jedynie mieszkańcy chińskiego miasta Wuhan, uważanego za centrum epidemii. Teraz okazuje się, że nowo odkryty wirus – zwany ncov-2019 – rośnie w siłę, co martwi władze krajów na całym świecie.

Liczba ofiar koronawirusa na dzień 06.02.2020, źródło: facebook KiKŚ

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus z Chin zmutował. Będzie zarażał jeszcze łatwiej

Koronawirus a ceny paliw

Jak już wspomnieliśmy epidemia koronawirusa w znacznym stopniu przyczynia się do zmian w gospodarce. Nie tylko azjatyckiej, ale i już europejskiej. Przede wszystkim najgorzej ma się teraz gospodarka chińska. Niewiele wiemy o sytuacjach w małych firmach, lecz ostatnio na problemy spowodowane epidemią skarżyły się takie koncerny jak McDonald’s czy Disney. Spowodowane to było przymusem masowych zwrotów pieniędzy, do których firmy zostały zmuszone właśnie przez wybuch epidemii.

W Europie zaś, w tym w Polsce sytuacja ma się zgoła inaczej. Okazuje się bowiem, że mimo, iż wiadomość o szerzącej się epidemii jest niepokojąca, to w naszym przypadku staje się korzystna. Chodzi tu głównie konsumentów koncernów paliwowych. Jak podają media ceny paliw spadły za sprawą epidemii koronawirusa. Co ciekawe, tak naprawdę nikt nie podaje bezpośredniej przyczyny takiego rozwoju sytuacji.

Z powodu epidemii koronawirusa i wyraźnych obniżek w polskich rafineriach ceny paliw na stacja idą w dół. Tylko na przestrzeni ostatniego tygodnia benzyna 98-oktanowa i olej napędowy potaniały o 1 gr, a benzyna 95-oktanowa i autogaz o 2 gr – tak wynika z raportu analityków e-petrol. – czytamy na portalu innpoland.pl

Obecnie uśrednione ceny paliw w sprzedaży detalicznej wyglądają następująco. Za 1 litr PB98 zapłacimy 5,26 złotych. 1 litr oleju napędowego to 5,12 złotych. Cena PB95 to już 4,92 złotych, zaś autogaz – 2,31 złotych.

Źródło: poinformowani.pl, innpoland.pl

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus. Czekaliśmy na tę informację

Popularne na otopress.pl

Loading RSS Feed
Loading RSS FeedKONIECZNIE ZOBACZ