Świat przerażony III wojną światową. Zaskakujące słowa eksperta

Jakiś czas temu nie było praktycznie godziny, by w mediach nie pojawiały się nowe doniesienia na temat potencjalnego konfliktu zbrojnego, jakim miałaby być III wojna światowa. Wszytko za sprawą olbrzymiego napięcia na linii Stany Zjednoczone – Iran. W oczach wielu obywateli całego świata pojawił się strach. 

III wojna światowa? Zaskakująca opinia eksperta

Według tych, którzy twierdzili, że III wojna światowa wybuchnie, głównym powodem takiego stanu rzeczy miało być zabójstwo Kasema Sulejmaniego. Dokonało go wojsko Stanów Zjednoczonych. Rozkaz wydał Donald Trump. Sulejmani był niezwykle ważną postacią na Bliskim Wschodzie. W związku z tym zabójstwo dowódcy elitarnych oddziałów Al-Kuds odbiło się szerokim echem w Iranie, czy nawet Iraku. Spora rzesza ludzi wyszła na ulicę, zaczęła domagać się odwetu na Amerykanach, czy nawet głowy Donalda Trumpa. Iran próbował odpowiedzieć atakiem rakietowym, ale wydawać się mogło, że to tylko był pokaz siły. Niemniej jednak, cały czas w powietrzu wisiała III wojna światowa, którą jak mantrę wywoływały największe media w kraju i za granicą.

Na antenie radia TOK FM zaskakującą opinię na temat całej sytuacji wyraziła dr Ludwika Włodek ze Studium Europy Wschodniej UW. Ekspertka stwierdziła, że nie widzi możliwości, by Irak i Stany Zjednoczone szybko osiągnęły porozumienie.

Nie wyobrażam sobie, żeby po takiej akcji, jakikolwiek – nawet najbardziej proamerykański – irański polityk był w stanie siąść do stołu z USA i coś negocjować. W Irańczykach jest bardzo silne zakorzenione poczucie własnej godności. A cała ostatnia historia Iranu to walka o własną niezależność.

W czasie rozmowy na antenie TOK FM, której gościem była dr Ludwika Włodek padło także pytanie o konflikt zbrojny. Miałaby to być oczywiście potencjalna III wojna światowa. Prowadzący zapytał Ekspertkę UW, czy jej zdaniem scenariusz zbrojny jest możliwy.

Dr Ludwika Włodek zauważyła, że III wojna światowa zrodziła się głównie w mediach. To one podkręcały atmosferę i straszyły potężnym konfliktem zbrojnym. Ekspertka stwierdziła jednak, że jest to mało prawdopodobny scenariusz:

Natomiast do jej prowadzenia potrzebne są pieniądze. Iran ich nie ma. Tamtejszy reżim krytykuje USA i odgraża się, więc pewnie jakiś odwet może się wydarzyć. natomiast to na pewno nie będzie bezpośredni atak militarny (…) Iranu po prostu na to nie stać.

źródło: TOK FM

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: