OLX.pl przekazał klientom ważne informacje. Tak źle jeszcze nie było?

OLX.pl to serwis ogłoszeniowy, który swoją popularnością zaczyna doganiać Allegro. Nota bene obie platformy należą do tego samego koncernu, Naspers. Co możemy sprzedać, bądź też kupić na popularnym „Olxie”? Praktycznie wszystko. Od drobnostek, przez elektronikę, a nawet samochody. Serwis oferuje także ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Znajdziemy tu także dział praca, gdzie pracodawcy coraz chętniej informują o prowadzonym naborze na różne stanowiska.

OLX przekazał klientom ważne informacje

O ogromnej popularności platformy ogłoszeniowej Olx.pl świadczą ostatnie wyniki badań Gemius/PBI, które zostały opracowane przez fachowców z portalu Wirtualnemedia.pl. Okazuje się, że serwis ogłoszeniowy w Grudniu 2019 roku znalazł się na 10 miejscu najchętniej odwiedzanych stron internetowych w Polsce. Wyprzedził między innymi Wikipedię, czy Grupę TVN. Na OLX najdynamiczniej rozwija się kategoria praca oraz samochody.

Olbrzymia popularność, która liczona jest w kilkunastu milionach użytkowników miesięcznie powoduje, że na kupujących czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Bezpośrednio Olx.pl nie ma jednak z nimi nic wspólnego, ale w trosce o swoich użytkowników, postanowił wydać kilka ważnych komunikatów. Na jakie zagrożenia muszą uważać osoby korzystające z portalu ogłoszeniowego? Zerknij poniżej.

Fałszywe wiadomości e-mail

Fałszywe wiadomości e-mail, czy też smsy, zawierające linki prowadzące do stron oszustów stały się prawdziwą plagą. Nie tylko, jeśli chodzi o serwis OLX, ale także inne, popularne platformy internetowe – Allegro, Groupon. Z problemem tym boryka się także środowisko handlowe: Biedronka, Rossmann, Reserved i wiele, wiele innych firm.

Na czym polega oszustwo? Otrzymujemy wiadomość, która zachęca nas do wystawienia ogłoszenia z darmową promocją w serwisie Olx.pl. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Link, który jest zawarty w takiej wiadomości, prowadzi nas do strony oszustów, łudząco przypominającej portal ogłoszeniowy.

OLX apeluje do klientów o rozwagę, zamieszczając zrzut ekrany ze sfabrykowanej witryny. Wyraźnie widać, że w formularzu wymagany jest numer karty bankowej. Może to prowadzić do tego, że oszuści zyskają nieautoryzowany dostęp do pieniędzy niczego nieświadomych ofiar.

olx-falszywe-linki
fot. Olx

Uważajcie na błyskawiczne wpłaty na OLX.pl

Oczywiście w tym przypadku, ostrzeżenie nie dotyczy chociażby takich działów, jak praca, czy samochody. Niemniej jednak, najwięcej zakupów na OLX dokonywanych jest na drobne artykuły, czy elektronikę. Wobec tego taki target ustawili sobie oszuści.

Wystawiają oni fikcyjne ogłoszenie, przedmiotu, którego nie posiadają. W momencie skontaktowania się z nimi naciskają na błyskawiczną wpłatę. Najczęściej motywują to tym, że potrzebują pilnie gotówki, a zbliża się weekend i przelew nie dotrze w tym tygodniu. OLX.pl prosi swoich użytkowników, aby uważać na takie sytuacje. Oczywiście, nie każdy może okazać się oszustem, ale warto, by zapaliła nam się lampka ostrzegawcza.

Numer na złą lokalizację OLX

To bardzo cwany chwyt, który stosują oszuści. Numer na złą lokalizację ma prostą, ale niestety, coraz bardziej skuteczną metodę działania. Ktoś wystawia ogłoszenie na Olx.pl z lokalizacją X. Przyjmijmy, że Poznań. W momencie skontaktowania się ze sprzedającym pada hasło, że przez przypadek usługi lokalizacyjne wyłapały złe miasto i jest on z drugiego końca Polski. Od razu jednak informuje, że można wpłacić zaliczkę za towar lub dokonać płatności z góry, a on wyśle do nas przedmioty. Warto zachować czujność w takich sytuacjach.

Reasumując, wydaje się, że tak źle jeszcze nie było. Oszuści atakują nie tylko poprzez OLX, ale także inne platformy i sieci, o czym informowaliśmy już na wstępie artykułu. W portalach sprzedażowych bezpieczne wydają się być kategorię praca, czy samochody, bo tutaj nikt nie wpłaca pieniędzy z góry. Niemniej jednak w przypadku zakupu elektroniki, czy innych drobnostek musimy być coraz bardziej czujni. Czasem warto dopłacić do przesyłki pobraniowej, niż wysyłać pieniądze w ciemno.

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: