Użytkownicy Google mają niemiłą niespodziankę

Google to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Zresztą inne produkty tej firmy są również bardzo popularne. Wystarczy wspomnieć o YouTube, czy Gmail.com Wydaje się, iż taki gigant działa perfekcyjnie, nie popełnia żadnych błędów, a co najważniejsze dba o swoich użytkowników. Tymczasem, ostatnie dni przyniosły kolejną już kompromitację amerykańskiego potentata.

Google znów zaliczyło wpadkę

Różne badania pokazują, że ponad 90% Polaków korzysta z wyszukiwarki Google. Także sporo osób odwiedza Sklep Play. Jest on szczególnie popularny pośród użytkowników urządzeń mobilnych. Wszyscy oni mogą znaleźć się w poważnych opałach, jeśli nie dostosują się do zaleceń giganta.

Okazuje się, że Google kolejny raz udowodnił, że niestety nie jest w pełni bezpieczny. Chodzi o Sklep Play, w którym to wykryto 9 niebezpiecznych aplikacji. Co prawda, najnowsze informacje mówią o tym, że firma usunęła je, ale „mleko już się rozlało”. Ponad 470 tysięcy użytkowników zdążyło już je pobrać.

Jak się okazało, celem cyberprzestępców były aplikacje, które z pozoru miały pomagać użytkownikom. Warto wspomnieć chociażby narzędzia służące likwidacji niepotrzebnych plików, czy optymalizacji funkcjonowania systemu. Niebezpieczne były też niektóre kolekcje gier ze Sklepu Google Play. Schemat ich działania był taki sam. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacje, bez naszej wiedzy, pobierały szkodliwe oprogramowanie.

POPULARNE  Netflix wprowadza istotne zmiany na swojej platformie

Jakie nieprzyjemne skutki może mieć pobranie niebezpiecznych narzędzi ze Sklepu Play? Przestępcy mogą poznać dane potrzebne do zalogowania się na Facebooka, czy Google. Konto jest później wykorzystywane do pisania nieprawdziwych recenzji, polecających szkodliwe aplikacje. Poza tym, złośliwe narzędzia wymuszają na użytkowniku oglądanie reklam i sugerują mu wyłączenie programów, służących do ochrony przed wirusami.

Wiadomość na temat szkodliwych aplikacji w Google jest o tyle szokująca, iż były one dostępne dla użytkowników od 2017 roku. Poza tym, kolejny już raz okazało się, że ochrona stosowana przez giganta jest, delikatnie mówiąc, niewystarczająca. Czy potentat w końcu wyciągnie odpowiednie wnioski? A może za kilka dni, czy tygodni znowu usłyszymy o niebezpieczeństwie czyhającym na użytkowników Google?

Źródło: dobreprogramy.pl

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: