E

Emeryci nie zostawiają na rządzie suchej nitki. Część z nich nie dostanie pieniędzy

Emeryci nie zostawiają na rządzie suchej nitki. Część z nich nie dostanie pieniędzy

Emeryci z niecierpliwością wyczekują kwietnia. Dlatego, że właśnie wtedy na ich kontach mają się pojawić pieniądze, które obiecali im rządzący. Wielu seniorów już teraz z pewnością zastanawia się na co przeznaczy dodatkowe środki. Niestety, okazuje się, że nie wszystkie starsze osoby otrzymają taki bonus.

Emeryci będą rozczarowani?

Seniorzy w Polsce liczą każdy grosz. Dlatego z wielką radością przyjmują wszelkie decyzje podejmowane przez polityków PiS, które pozytywnie wpływają na ich życie. „Leki 75+”, „Senior +”, „Opieka 75+” – to tylko niektóre programy, ułatwiające życie starszym Polakom. W ubiegłym roku politycy PiS obiecali, iż emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze. Niestety, wiele wskazuje na to, że około 200 tysięcy osób w podeszłym wieku nie dostanie nawet złotówki.

Jak to możliwe? Otóż zgodnie z przepisami, trzynasta emerytura przysługuje osobom, które spełniły łącznie następujące warunki:

  • do 31 marca 2020 roku osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn),
  • przed wspomnianym terminem wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury i mieć to świadczenie przyznane,
  • nie pozostawać w stosunku pracy.

Prawdopodobnie nawet ćwierć miliona seniorów nie spełni wszystkich tych wymagań. W konsekwencji, tacy emeryci nie dostaną trzynastej emerytury w tym roku.

Dodatkowe pieniądze seniorzy mają otrzymać w kwietniu. Czy tak będzie, na 100% jeszcze nie wiadomo. Wszystko przez senatorów opozycji. To właśnie im nie spodobał się projekt ustawy przygotowany przez polityków PiS. Zgodnie z jego tekstem, środki na trzynaste emerytury miałyby pochodzić z tzw. Funduszu Solidarnościowego. Na takie rozwiązanie nie chce zgodzić się m.in. PO, Lewicy, Kukiz ’15, czy PSL. Zdaniem przedstawicieli tych partii, emeryci powinni otrzymać dodatkowe środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie dlatego opozycja zgłosiła do projektu swoje poprawki.

Co się stanie teraz? Projekt wróci do sejmu. Jeśli posłowie odrzucą poprawki senatorów, to „trzynastka” zostanie wypłacona zgodnie z planem. Jeśli będzie inaczej, to wypłata dodatkowych pieniędzy zostanie wstrzymana. Po prostu nie będzie z czego ich wypłacić. Co na to emeryci? Jaka będzie ich reakcja?

Źródło: fakt.pl

Popularne na otopress.plLoading RSS Feed

KONIECZNIE ZOBACZ