Dlaczego Andrzej Duda wygra wybory? Były rzecznik prezydenta wyjaśnia

Andrzej Duda, wybory prezydenckie

Andrzej Duda jest faworytem w większości sondaży przed wyborami prezydenckimi. Nic w tym dziwnego, gdyż jest głową państwa, która mimo kończącej się kadencji, wciąż cieszy się zaufaniem niemal połowy Polaków. Czy wywalczy reelekcję? Wszystko wskazuje na to, że tak. Wyjaśniamy, z jakiego konkretnie powodu jest to niemal pewne.

Nie tylko doskonałe wyniki w sondażach. Prezydent Andrzej Duda ma prawo być niemal pewien kolejnej kadencji z jeszcze jednego powodu. Na bardzo istotny fakt zwrócił uwagę były rzecznik obecnego prezydenta – Krzysztof Łapiński.

Był rzecznikiem Andrzeja Dudy przez prawie półtora roku. Dziś nie chce komentować ruchów głowy państwa – ani chwalić, ani krytykować. Usłyszeliśmy natomiast o tajnikach, których przeciętny wyborca nie zna. Dlaczego kandydaci mówią w kampanii takie a nie inne rzeczy i dlaczego Andrzej Duda wygra niemal na pewno?

Dlaczego Andrzej Duda wygra wybory?

Otóż na zwycięstwo kandydata Prawa i Sprawiedliwości wskazują nie tylko zamawiane przez różne media sondaże, ale i twarde dane. Jak wiemy, jesienią mieliśmy w Polsce wybory parlamentarne. Zdecydowanie wygrała je partia rządząca. Co to ma wspólnego z wyborami prezydenckimi? To, że prezydenta poprą najpewniej nie tylko ci, którzy po raz 2. z rzędu wybrali PiS, ale i grupa tych, którzy na PiS nie głosują. Niektórzy nie zechcą bowiem – jak zauważa Łapiński – poprzeć np. kandydatki Koalicji Obywatelskiej, która „budzi skrajne emocje”.

Dlaczego politycy w każdej kampanii przekonują, że ich kandydaci są ponad partyjnymi podziałami? – To normalne, że sztaby przekonują, że kandydat na prezydenta nie reprezentuje konkretnej partii politycznej, ale szersze grono obywateli. Właśnie dlatego Andrzej Duda może liczyć nie tylko na głosy wyborców PiS, ale i niezdecydowanych, a także tzw. miękkiego elektoratu – zauważa Krzysztof Łapiński w RMF FM.

Przypomnijmy, że w jesiennych wyborach Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło doskonały wynik na poziomie ponad 43 proc. Z kolei KO nieco ponad 27 proc. Dziś Andrzej Duda w sondażach przekracza 40 procent. Jak jednak zaznaczają eksperci, w drugiej turze może osiągnąć nawet ponad 50 proc. Rzecz jasna w dużej mierze zależy to od tego, jak wiele poważnych wpadek zaliczą konkurencyjni kandydaci.

źródło: RMF FM