D

Dobre wieści dla emerytów, emerytura może pójść w górę, a wszystko za sprawą koronawirusa

Dobre wieści dla emerytów, emerytura może pójść w górę, a wszystko za sprawą koronawirusa
Emerytura może osiągnąć niebywałe wysokości, a wszystko przez niespodziewany atak koronawirusa. Osoby pobierające to świadczenie, mogą spodziewać się naprawdę wysokich podwyżek. To dobre wieści dla wszystkich emerytów.

Emerytura dla wielu starszych osób jest drażliwym tematem. Wciąż narzekają, że ledwie wystarcza im na lekarstwa i najpotrzebniejsze rzeczy, a coroczne podwyżki wciąż są nieadekwatne do wzrostu cen rynkowych. W związku z ostatnim obwieszczeniem Narodowego Banku Polskiego, emeryci mogą spodziewać się nieoczekiwanego zwrotu akcji, który okaże się dla nich dużo bardziej przychylny.

Jeśli prognozy NBP okażą się trafne, już od przyszłego roku emeryci będą mogli cieszyć się ogromną podwyżką comiesięcznej kwoty, którą otrzymują. Podwyższona zostanie również 13. emerytura.

NBP ogłosił, że w tym roku możemy spodziewać się bardzo dużego wzrostu cen. Mogą one pójść w górę nawet o 4,2%. Jest to skutkiem ubocznym podwyższenia opłat za prąd, wyższej akcyzy za papierosy i alkohol, ale również koronawirusa, który rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie i może skutkować wzrostem cen produktów spożywczych.

Polska importuje większość warzyw, mrożonek czy koncentratów z Chin. Dzieje się tak za sprawą tego, że jest to jedna z najtańszych opcji. Z powodu epidemii już na ten moment wstrzymano przewóz części produktów. Sytuacja ta wymaga importu z innych krajów, co będzie miało wpływ na podwyższenie ich cen.

Waloryzacja emerytur zależy między innymi właśnie od cen, które są na rynku. Jeśli doliczy się do tego wzrost płac, może okazać się, że podwyżki świadczeń wypłacanych emerytom wzrosną aż o 5%.

Wielu zastanawia się, jak wyglądałoby to w praktyce. Według wyliczeń NBP, jeśli rząd ponownie zdecydowałby się na kwotowe podniesienie minimalnej emerytury, mogłaby ona wtedy wzrosnąć aż o 82 zł na rękę. Zatem przyszłoroczna trzynastka i czternastka wynosiłaby 1107 zł, a zwykła emerytura wzrosłaby z 1025 zł do 1107 zł netto.

Warto jednak zaznaczyć, że w tych dobrych wieściach kryje się jeden minus. Podwyżka emerytur nastąpiłaby dopiero w przyszłym roku. Tymczasem jednak emeryci będą musieli żyć za dotychczasową pensję, pokrywając koszty produktów ze zwiększonymi cenami.

Popularne na otopress.plLoading RSS Feed
Loading RSS Feed

KONIECZNIE ZOBACZ